Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy i zarabianiu dużych pieniędzy. Część początkujących przedsiębiorców, zamiast wprowadzać w życie własne pomysły, korzysta z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. Taką możliwość dają systemy franczyzowe, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Zgodnie z definicją franczyza to system sprzedażowy polegający na prowadzeniu działalności w oparciu o licencję wykupioną u franczyzodawcy. Działalność ta musi być prowadzona zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez podmiot udzielający licencji. Prawa i obowiązki stron reguluje umowa franczyzowa. Przedsiębiorca decydujący się na ten rodzaj współpracy zyskuje dostęp do wiedzy i doświadczenia franczyzodawcy, a także znanej i rozpoznawalnej marki. Dzięki temu rozpoczęcie działalności i osiągnięcie sukcesu jest łatwiejsze niż w przypadku budowania wizerunku własnej firmy od podstaw. Franczyzobiorca za udzielenie licencji otrzymuje wynagrodzenie. Dodatkowo może rozwijać sieć sprzedaży bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i ryzyka. Osoby zainteresowane tego rodzaju działalnością powinny przejrzeć katalog franczyz, stanowiący zbiór ofert dostępnych na rynku.

Co obejmuje pakiet franczyzowy

Podpisując umowę franczyzową, zyskuje się dostęp do pakietu przygotowanego przez franczyzodawcę. W ramach pakietu przedsiębiorca może korzystać z zarejestrowanego i zastrzeżonego znaku towarowego, który odróżnia dany produkty lub usługę od innych podobnych produktów i usług dostępnych na rynku. W skład pakietu wchodzi także know-how, czyli dostęp do wiedzy i technologii. Najbardziej obszernym materiałem należącym do pakietu franczyzowego jest podręcznik operacyjny. To w nim są szczegółowo przedstawione wszelkie zasady prowadzenia działalności zgodnie z otrzymaną licencją. Ścisłe przestrzeganie tych zasad jest warunkiem koniecznym do korzystania z franszyzy. Jeżeli interesuje nas pakiet franczyzowy, więcej dowiemy się na stronie Franczyza w Polsce.

System franczyzowy jako sprawdzony sposób na biznes

Zalety i wady systemów franczyzowych

Franczyza ma wielu zwolenników i przeciwników. Ogromną zaletą tego systemu sprzedażowego jest możliwość korzystania ze sprawdzonych rozwiązań, które od lat działają na rynku i przynoszą spore zyski. Zazwyczaj franczyzobiorcy rozpoczynający swoją działalność mogą liczyć na duże wsparcie ze strony franczyzodawcy. Obejmuje ono pomoc przy znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, a także pomoc w organizacji szkoleń dla pracowników. Wszystko to sprawia, że ryzyko niepowodzenia takiego przedsięwzięcia nie jest duże. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że firmy działające w ramach systemów franczyzowych upadają rzadziej od pozostałych. Decydując się na ten rodzaj prowadzonej działalności, trzeba liczyć się z regularnymi kontrolami ze strony podmiotu udzielającego licencji. Przedsiębiorca musi całkowicie podporządkować się narzuconym zasadom i nie może wprowadzać własnych rozwiązań. Musi się także liczyć z obowiązkiem płacenia opłaty licencyjnej. W związku z tym, że poszczególne systemu franczyzowe mogą się między sobą znacząco różnić, warto przed podpisaniem umowy przejrzeć katalog franczyz i wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej interesujące i perspektywiczne.