Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie i ważna życiowa decyzja. Aby była ona udana, ważne jest wykonanie wszystkich kroków zakupowych i to z dużą uważnością. Dzięki temu nie tylko stanie się właścicielem nieruchomości o dużym potencjale, przedstawiającej dużą wartość inwestycyjną, a także gwarantującej wygodę użytkowania. Jak kupić mieszkanie krok po kroku?
Nowe mieszkanie – gdzie go szukać?
Inwestycje oferujące nowe mieszkania wyrastają jak grzyby po deszczu. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazy takie, jak deweloper Zielona-Góra, Katowice, Gdańsk czy Olsztyn i przekona się, że wybór jest naprawdę duży. Na rynku pierwotnym można znaleźć zarówno niewielkie kawalerki, jak i apartamenty, a nawet wielkopowierzchniowe penthousy. Poszczególne inwestycje różnią się ceną, lokalizacją, standardem. Jak wybrać nowe mieszkania wśród tak szerokiej oferty deweloperskiej?
Nowe mieszkanie krok po kroku
Projekt zakup mieszkania warto rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Ustalić należy, jaki lokal mieszkalny jest potrzebny, w jakiej okolicy, o jakim metrażu, rozkładzie, piętrze, udogodnieniach. Przy określeniu swoich kryteriów w tym temacie, warto pod uwagę wziąć nie tylko czas obecny, ale i przyszłość – w końcu nieruchomość kupujemy na długie lata. Wybór mieszkania powinien opierać się także o realne oszacowanie swoich możliwości finansowych. Zgromadzone środki lub zaciągnięty kredyt powinny nie tylko wystarczyć na zakup, ale i na wykończenia oraz wyposażenie nieruchomości.
Kolejnym krokiem jest znalezienie oferty, która spełnia ustalone kryteria. Mieszkań z rynku pierwotnego najlepiej szukać na portalach z nieruchomości. Pozwalają one zapoznać się z całością oferty bez zbędnego klikania ze strony na stronę. Znalezione oferty warto sprawdzić osobiście, odwiedzając nieruchomości. Jest to też czas, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje takie jak np. prospekt informacyjny, opinie o deweloperze, plan zabudowy, studium wykonalności dla okolicy itp. Jeśli żadna z kwestii nie budzi wątpliwości, to przychodzi czas na zarezerwowanie lokalu. Deweloper może go zarezerwować na 2-7 dni bezpłatnie, po tym czasie trzeba podjąć ostateczną decyzję. Jeśli jest ona na tak, to u notariusza podpisuje się umowę przedwstępną i wpłaca pierwszą transzę – ta musi pochodzić ze środków własnych, czyli tzw. wkładu własnego. Zazwyczaj jest to kilka procent wartości danego mieszkania. W niektórych przypadkach jeszcze przed umową przedwstępną wymagane jest wpłacenie opłaty rezerwacyjnej.
Umowa przedwstępna jest sygnałem, że można rozpocząć starania o kredyt – jeśli jest on potrzebny. Na dopełnienie formalności ma się zazwyczaj 30 dni. Po tym czasie bank poinformuje, czy dofinansowanie zostało przyznane, czy nie. Może się też zdarzyć, że wezwie do uzupełnienia dokumentacji lub wyjaśnień. Pozytywna decyzja oznacza, że pieniądze znajdą się na koncie nabywcy i zgodnie z transzami będzie on mógł przekazać pieniądze deweloperowi.
Z racji tego, że na odbiór nowych mieszkań zazwyczaj trzeba poczekać, to kluczy do mieszkania nie otrzymuje się od razu. Na termin ich odbioru, a także odbioru technicznego nieruchomości deweloper umawia się indywidualnie z nabywcą. Na koniec czeka jeszcze nabywcę wizyta u notariusza w celu podpisania umowy w formie aktu notarialnego. Przenosi on własność nieruchomości na nabywcę.
Materiał powstał we współpracy z portalem Rynekpierwotny.pl