Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Decydując się na zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie istnieją ich warianty. Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje instalacji, które pozwalają na różne wykorzystywanie produkowanej energii. Instalacja on-grid pozwala nam udostępniać energię elektryczną do sieci. Natomiast energia off-grid pozwala nam na magazynowanie jej we własnym zakresie. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju instalacji przyniesie nam różne korzyści. Warto więc wcześniej dowiedzieć się więcej na ten temat.

Instalacja off-grid

Taka instalacja może nam zagwarantować niezależność od naszego operatora energetycznego. Dzięki niej możemy magazynować energię oraz wykorzystywać ją w dowolnym momencie. Jest to możliwie dzięki zamontowaniu specjalistycznego falownika (inaczej zwanego inwerterem). Do niego podłączamy akumulatory, które gromadzą energię.

Oczywiście taki rodzaj instalacji umożliwia nam gromadzenie energii do pewnej pojemności. Możemy tą energię wykorzystać w dowolnym momencie, kiedy energia nie jest produkowania. Śmiało można powiedzieć, że to rozwiązanie jest idealne dla gospodarstw, gdzie zużycie energii występuje także w nocy. Decydując się na takie rozwiązanie możemy także potraktować panele fotowoltaiczne jako awaryjne zasilanie. Energię bieżącą będziemy wykorzystywać dopiero, kiedy ta magazynowana się skończy. Taki rodzaj instalacji poleca się także w miejscach, gdzie jest problem z podłączeniem się do sieci energetycznej.

Instalacja off-grid pozwala więc nam na niezależność od operatora energetycznego, wykorzystanie instalacji jako zasilanie awaryjne oraz zwiększoną oszczędność energii. Jednak wymaga ona od nas zastosowania dodatkowych elementów instalacji, przez co zwiększają się koszty inwestycji.

Instalacja on-grid

Czasami taka instalacja jest nazywana instalacją sieciową. Niewiele osób o tym wie, ale jest możliwość sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której nasze gospodarstwo jest podłączone. Właśnie taka sytuacja jest możliwa dzięki instalacji on-grid. Jest ona podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej oraz nie posiada akumulatora, który gromadzi energię. Tutaj zawarte są specjalne liczniki dwukierunkowe, dzięki czemu możemy bez problemu monitorować ilość wyprodukowanej energii i tej przekazanej do sieci. Nadwyżki energii są przekazywane do sieci energetycznej. Są one pobierane w chwili, kiedy nasze panele nie produkują energii. Świetna fotowoltaika dla rolnika znajduje się tu.

Tą instalację zdecydowanie cechuje niższy koszt instalacji oraz szybszy zwrot z inwestycji. Dzięki temu szybciej będziemy mogli cieszyć się darmową energią, jednak nie będzie możliwe jej magazynowanie. Instalacja on-grid cechuje się także mniej skomplikowaną konstrukcją. Największym minusem tego rozwiązania jest to, że nasza instalacja przestaje działa w momencie, kiedy występuje awaria sieci energetycznej.

Jaką instalację wybrać?

Oczywiście wybór odpowiedniego rodzaju instalacji powinien być podyktowany osobistymi preferencjami. Warto wcześniej skonsultować się z firmą oraz sprawdzić koszty każdego wariantu. Konieczna będzie tutaj także analiza zużycia energii przez całą dobę. Jeśli zależy nam na dostępie do energii przez 24h na dobę, warto zdecydować się na instalację off-grid. Chcąc cieszyć się szybszym zwrotem z inwestycji możemy zdecydować się na instalację on-grid.