Tabletka „dzień po” – czyli awaryjna (postkoitalna) antykoncepcja online

Antykoncepcja awaryjna jest jedną z metod zapobiegania nieplanowanej ciąży, jednak co ważne – nie jest to metoda, którą można używać przez dłuższy czas.

Tabletka „dzień po” to awaryjne rozwiązanie, które powinnaś zastosować wtedy, kiedy zawiodła Twoja codzienna antykoncepcja (np. zapomniałaś o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej lub w trakcie stosunku pękła prezerwatywa).

Niestety – szanse na zajście w ciążę w takiej nieplanowanej sytuacji istnieją, zwłaszcza, jeśli doszło do tego mniej więcej w połowie Twojego cyklu miesięcznego (owulacji).

Jeśli doszło do kryzysowej sytuacji – nie martw się.

Możesz umówić się na wizytę online do ginekologa, który jeśli nie będzie widział żadnych przeciwskazań zdrowotnych – przepisze Ci tę tabletkę na e-receptę.

Działanie antykoncepcji awaryjnej: czy może mieć jakieś skutki uboczne?

Zasada działania antykoncepcji awaryjnej jest prosta – zawarte w niej substancje prowadzą do zablokowania owulacji przez przesunięcie lub zahamowanie wydzielania hormonu luteinizującego.

Oznacza to, że tabletka „dzień po” blokuje owulację, a przez to – znacznie zmniejsza szanse na zapłodnienie komórki jajowej.

Co ważne – tabletka „dzień po” nie ma działania uniemożliwiającego zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej (o czym informuje WHO – Światowa Organizacja Zdrowia).

Sama tabletka jest lekiem bezpiecznym, jednak nie do regularnego stosowania a jedynie w sytuacjach awaryjnych.

Choć tak jak każdy lek działający na bazie hormonów, tak i antykoncepcja awaryjna może przynieść pewne skutki uboczne.

Jakich objawów możesz się spodziewać?

  • bolesnych miesiączek;
  • przesuniętego w czasie okresu;
  • bólów brzucha i zawrotów głowy;
  • nadwrażliwości piersi;
  • bólów kręgosłupa;
  • uczucia opuchnięcia ciała;
  • nabierania wody w organizmie;
  • reakcji alergicznych, np. pokrzywki;
  • wymiotów i nudności (i tutaj ważna kwestia – tabletka „dzień po” powinna mieć czas na wchłonięcie się; w przypadku gdy zwymiotowałaś w kilka godzin po przyjęciu tabletki, konieczne może się okazać ponowienie dawki, bo substancje aktywne mogły się nie wchłonąć do organizmu).

Czy tabletka „dzień po” to lek wczesnoporonny? Gdzie można kupić antykoncepcję awaryjną?

Odpowiadając na to pytanie – nie, antykoncepcja awaryjna, a konkretnie tabletka „dzień po” nie jest środkiem wczesnoporonnym.

Działanie tej tabletki to nic innego jak zablokowanie owulacji, a tym samym – uniemożliwienie zapłodnienia komórki jajowej.

A co jeśli zdążyło dojść do zapłodnienia, czy Twoja ciąża jest zagrożona?

W tym przypadku odpowiedź również brzmi – nie.

Gdy doszło do zapłodnienia po niezabezpieczonym stosunku – tabletka „dzień po” nie wpływa negatywnie na zagnieżdżenie się zarodka, a tym samym – nie ma działania wczesnoporonnego.

Obecnie w Polsce dostępnych jest wiele przychodni telemedycznych, które oferują antykoncepcję awaryjną w ramach prowadzonej praktyki.

A gdzie dostać taką tabletkę awaryjną?

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo to podstawa.

Dlatego nigdy nie kupuj leków z podejrzanych stron internetowych.

Jedyną bezpieczną opcją jest otrzymanie recepty od lekarza lub e-recepty z przychodni online, którą zrealizujesz w aptece.

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po” – EllaOne i Escapelle.

Cena ich zakupu to od około 65 do nawet 160 zł za opakowanie, które zawiera jedną tabletkę.

W Dimedic.eu możesz zapisać się na konsultację lekarską online w kierunku antykoncepcji awaryjnej o dowolnej porze, a lekarz – jeśli nie będzie widział przeciwwskazań – wystawi e-receptę na antykoncepcję awaryjną.