Syndrom chorego budynku – jak go rozpoznać?

W mieszkaniu czy domu powinieneś czuć się komfortowo i bezpiecznie. Niestety, zdarza się, że jest zupełnie inaczej. Zauważyłeś, że przebywając w pomieszczeniach, jesteś zmęczony, kaszlesz, odczuwasz ból głowy lub masz problemy z koncentracją? To symptomy charakterystyczne dla syndromu chorego budynku. Dowiedz się, co możesz zrobić w tej sytuacji.

Czym jest syndrom chorego budynku i co na niego wskazuje?

Syndrom chorego budynku to określenie zespołu objawów, na które uskarżają się osoby przebywająca w jego wnętrzu. Powodem jest zła jakość powietrza, co z kolei może być związane z jego nieprawidłowym przepływem.

Dla starszego budownictwa charakterystyczna jest niewydajna wentylacja grawitacyjna, która jest jedną z najczęstszych przyczyn syndromu chorego budynku. Czynników mogących wywołać symptomy jest jednak więcej – zalicza się do nich:

  • zanieczyszczenia chemiczne spowodowane wykorzystanymi materiałami budowlanymi, np. farbami czy impregnatami drewna,
  • wyposażenie poszczególnych pomieszczeń – do elementów wyposażenia mających negatywny wpływ na jakość powietrza zalicza się sprzęt RTV i komputerowy,
  • pyły, dym, drobnoustroje i kurz – dym papierosowy, bakterie czy kurz również przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

Syndrom chorego budynku nie dotyczy wyłącznie starszych obiektów budowlanych – także nowe mieszkania są narażone na jego wystąpienie. W nowym budownictwie przyczyną zaistnienia objawów u mieszkańców może być zaniedbanie regularnego czyszczenia klimatyzacji.

Jak rozpoznać syndrom chorego budynku – lista symptomów

Aby stwierdzić syndrom chorego budynku, u jego użytkowników muszą pojawić się dolegliwości zdrowotne. Lista symptomów jest długa – znajdują się na niej:

  • nienaturalne uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją,
  • bóle głowy, migrena, rozdrażnienie,
  • kaszel, drapanie w gardle, zapalenie śluzówek,
  • gorączka i inne objawy występujące przy przeziębieniu,
  • nudności, nadwrażliwość na zapachy.

Co istotne, o syndromie chorego budynku można mówić dopiero wówczas, gdy objawy te łagodnieją lub ustępują po opuszczeniu nieruchomości. W przeciwnym razie zaobserwowane dolegliwości mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne.

Syndrom chorego budynku występuje zarówno u domowników, jak i pracowników biurowych. Szczególnie często wyżej wymienione objawy obserwują u siebie osoby pracujące w niewielkich lub zatłoczonych pomieszczeniach.

Co można zrobić, gdy pojawił się syndrom chorego budynku?

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości i borykasz się z syndromem chorego budynku, to nie powinieneś zwlekać. Objawy, które pojawiły się u Ciebie lub innych użytkowników obiektu mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób. Co możesz zrobić, aby temu zapobiec?

Podstawą jest ocena i poprawa wentylacji budynku. Bardzo możliwe, że dom czy biurowiec ma bardzo dobrą izolację i w rezultacie wymiana powietrza jest utrudniona. W zniwelowaniu problemu pomóc może też wymiana elementów wyposażenia wyprodukowanych ze sztucznych materiałów na przedmioty wykonane np. z drewna czy bawełny. To jedyne skuteczne metody walki z syndromem chorego budynku.

Oglądasz mieszkania na sprzedaż w Zielonej Górze lub domy w Gdańsku? Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia syndromu chorego budynku, powinieneś zwrócić uwagę na kwestie wentylacji i ogrzewania. W nowoczesnym budownictwie często stosowana jest wentylacja mechaniczna, która rozwiązuje większość problemów z przepływem powietrza.