Praca księgowego – jakie predyspozycje i kwalifikacje trzeba mieć?

Praca księgowego wielu osobom wydaje się niezwykle nudna, tymczasem charakteryzuje się ona sporą zmiennością obowiązków, a wachlarz możliwości zatrudnienia jest niezwykle szeroki. Dodatkowo praca księgowa Zielona Góra zazwyczaj oznacza stabilność zatrudnienia i dobre zarobki. Jakie kwalifikacje i predyspozycje musi posiadać księgowy?

Kwalifikacje

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w prawie o regulacji zawodu księgowego, nie jest wymagane specjalne wykształcenie. Wobec tego pracę można podjąć zarówno po studiach z rachunkowości, ekonomii, zarządzania, jak i po kursie na księgowego. Warto jednak pamiętać, że najbardziej lukratywne oferty wiążą się również z wyższymi wymaganiami – wykształcenie wyższe z kierunku związanym z finansami to podstawa. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia warto również zrobić certyfikat księgowego, który poświadcza wysokie kompetencje.

Predyspozycje

Istnieją pewne predyspozycje, które sprawiają, że dana osoba lepiej odnajdzie się w pracy księgowego. Są to przede wszystkim uczciwość i sumienność, które zapewniają należyte wykonywane obowiązków. Niezbędny jest również analityczny umysł, który pozwala na szybką analizę sytuacji i znalezienie możliwości jej rozwiązania. Księgowy to zazwyczaj osoba: uporządkowana, cierpliwa i spokojna. Wykazuje się wysoką kulturą osobistą niezbędną w kontaktach z klientami, kontrahentami lub urzędnikami. Dodatkowo księgowy powinien umieć dobrze panować nad swoimi emocjami.

Księgowy – czy trudno znaleźć pracę?

Ofert pracy dla księgowych jest bardzo dużo, dlatego przy odpowiednich kwalifikacjach nie jest trudno znaleźć zatrudnienie. Dotyczy to przede wszystkim dużych miast takich jak np. Zielona Góra. Dodatkowo w zawodzie księgowego istnieją dobre perspektywy rozwoju kariery zawodowej, ale w tym celu trzeba stale podnosić swoje kompetencje i dbać o aktualizowanie wiedzy o pojawiające się zmiany w przepisach.

A jak wyglądają zarobki księgowych? Księgowy zarabia przeciętnie od 4. do 7. tysięcy złotych, ale dużo zależy od doświadczenia, firmy i zajmowanego stanowiska. Wraz z awansem zawodowym zarobki również ulegają wzrostowi i mogą osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy. W dużych firmach główny księgowy, czy dyrektor finansowy może otrzymywać wynagrodzenie nawet wynoszące kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto przy tym pamiętać, że księgowy może znaleźć zatrudnienie w biurze rachunkowym, w budżetówce, ale i w prywatnej firmie, gdyż aktualnie praktycznie każda firma korzysta z usług księgowego.