Czym jest budownictwo modułowe?

Każdy z nas na pewno choć raz spotkał się z pojęciem budownictwo modułowe, jednak nie każdy do końca wie, co wyróżnia ten styl w budownictwie. Okazuje się, że zwykle stawiamy na przestronność, funkcjonalność, a także elastyczność, co tyczy się również budowy mieszkań czy innych lokali użytkowych. Poszukiwanie odpowiedzi na wymagania klientów, doprowadziły do rozwoju budownictwa modułowego, które obecnie jest tak często wykorzystywane jak nigdy dotąd. Czym ono jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Czym jest i gdzie można stosować budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystywaniu w konstrukcji modułów, które są niezwykle proste w montażu, a dodatkowo zapewniają ogromną funkcjonalność i elastyczność. Dzięki temu stylowi budownictwa, można wykonać najbardziej kreatywne i ekstrawaganckie projekty, które zaspokoją potrzeby każdego klienta. Systemy modułowe możemy podzielić na kilka grup, właśnie w zależności od ich zastosowania. Możemy więc wyróżnić:

  • systemy modułowe mieszkalne
  • systemy modułowe użyteczności publicznej
  • systemy modułowe wojskowe
  • systemy modułowe handlowe

Jak łatwo można się więc domyślić, systemy modułowe mieszkalne są odpowiednio wyposażone, tak by umożliwić ich użytkownikom zaspokojenie podstawowych potrzeb. Mają więc one we wnętrzu wszystkie niezbędne sprzęty, a także instalacje grzewcze i gazowe oraz instalacje wodno-kanalizacyjne. Często w tego typu obiektach wyodrębnia się również przestrzeń kuchenną i łazienkę. Moduły mieszkalne mogą być wykorzystywane jako hotele, przedszkola, żłobki, szkoły, a także samodzielne budynki mieszkalne. Moduły stosuje się również jako obiekty handlowe- idealny przykładem są więc kontenery i pawilony handlowe z którymi mamy do czynienia na co dzień. Budownictwo modułowe stosuje się również w odniesieniu do pomieszczeń biurowych czy sali konferencyjnych- oczywiście z odpowiednim wyposażeniem. Również wojsko, któremu zależy głównie na mobilności, wykorzystuje budownictwo modułowe przygotowując koszary dla żołnierzy.

Zalety budownictwa modułowego

Największą zaletą budownictwa modułowego, jest bez wątpienia ogromna oszczędność czasu podczas stawiania konstrukcji. Budynki dzięki zastosowaniu modułów można wznosić już w zaledwie kilka dni. Jeśli zaś zapragniemy zmienić lokalizację, równie szybko możemy dokonać demontażu poszczególnych modułów i przetransportować je do nowej lokalizacji. Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że dzięki nim możemy postawić konstrukcje, nawet o kształtach asymetrycznych. Moduły wcale nie muszą przypominać już figur geometrycznych, mogą przybierać dowolne kształty, w zależności od wizji i pomysłu klienta. Kolejno w bardzo prosty sposób można zwiększyć lub zmniejszyć przestrzeń budynku modułowego poprzez dodanie kolejnych części modułowych lub ich zdemontowanie. Finalnie, budownictwo modułowe jest o wiele tańsze i o wiele bardziej funkcjonalne niż tradycyjne budynki. Te zalety wyjaśniają, dlaczego budownictwo modułowe w tak krótkim czasie zyskało tak ogromną popularność.