Wydawać by się mogło, że produkcja nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy znać ilość posiadanych na magazynie elementów, ilość elementów, które trzeba jeszcze wyprodukować i gotowe. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana i wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował zarządzać produkcją lub ją rozplanowywać. W planowaniu produkcji liczy się dokładne prowadzenie gospodarki magazynowej, nie można doprowadzać do zbędnych przestojów. Harmonogramowanie produkcji można znacznie ułatwić program do zarządzania produkcją.
Co daje system do zarządzania produkcją?
Zarządzanie produkcją to proces planistyczny i logistyczny, a dobrze wykonany może znacznie ułatwić pracę nie właścicielowi hali produkcyjnej, ale także pracownikom i klientom. Wcześniej, aby dostęp do planu miało więcej osób trzeba było kserować przygotowane plany, informować wszystkich o zmianach i dopytywać czy plan na pewno został wykonany. Samo planowanie produkcji przy wykorzystaniu tablic czy już później arkuszy kalkulacyjnych wcale nie było takie proste.
Obecnie możesz wyposażyć swoją firmę w program do zarządzania produkcją, do którego dostęp online mają również pracownicy, a nawet klienci. Wszystkie niezbędne informacje wprowadzasz do systemu kilkoma kliknięciami, a program rozplanuje wszystko za Ciebie. Pracownicy będą dobrze wiedzieli co mają robić, która maszyna jest obecnie w użyciu i kiedy będzie dostępna do następnego zlecenia. Jasne będzie, ile zleceń produkcyjnych możesz jeszcze przyjąć, aby ze wszystkimi wyrobić się w terminie. Plan produkcji nigdy jeszcze nie był tak prosty ani przejrzysty.
Jaki program do zarządzania produkcją jest najlepszy dla Twojej firmy?
System do zarządzania produkcją najlepiej wybierać na podstawie dwóch czynników - wielkości firmy oraz skomplikowania produkowanych towarów. Prawda jest taka, że czasami próbujemy na siłę komplikować sobie pracę niepotrzebnymi programami. Jeśli prowadzisz mikrofirmę, do 10 pracowników z prostą produkcją, nie potrzebujesz najbardziej zaawansowanych programów w których skład wchodzą wszystkie trzy typy oprogramowań do zarządzania produkcją.
W małej firmie zdecydowanie wystarczy Ci program księgowo-magazynowy, który prawdopodobnie już posiadasz, oraz program do rejestracji czasu pracy pracowników. Dopiero przy dużych firmach z zaawansowanymi produktami opłaca się inwestować w oprogramowanie ERP, który poza zwykłym stanem magazynowym pokazuje też, co i kiedy kupić. Zazwyczaj jednak program ten nie wychodzi na produkcję, i wymaga zakupu oprogramowania MES, i dopiero w połączeniu z nim pozwala wszystko zaplanować.