Zielona Góra to jedno z największych, najdalej wysuniętych na zachód miast w Polsce, gdzie mieszka więcej niż sto tysięcy osób. Jak na lokalny biznes wpływa bliskość Niemiec? Czy przedsiębiorcy poradzili sobie z pandemią COVID-19? Sprawdźmy!
Co trzeba wiedzieć o Zielonej Górze?
Jest to ludne, zamieszkałe przez 140 tysięcy osób miasto, będące stolicą województwa lubuskiego i powiatu zielonogórskiego, który zamieszkuje około 75 tysięcy osób. W jego skład wchodzi pięć gmin miejsko-wiejskich i cztery gminy wiejskie.
Deklarowany stopień urbanizacji wynosi 39%. W Zielonej Górze działa Uniwersytet Zielonogórski, który powstał w 2001 roku z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego i Politechniki Zielonogórskiej. Miasto składa się z aż 18 dzielnic. Jak przedstawia się sytuacja firm działających na terenie gminy? Sprawdzamy w bazie danych ALEO.com.
Biznes w Zielonej Górze — najważniejsze informacje
Warto zwrócić uwagę na to, że stolica powiatu kontroluje aż 76,82% wszystkich firm, jaki działają na tym obszarze. Drugi w zestawieniu Sulechów może pochwalić się wynikiem 4,95% podmiotów gospodarczych. Pokazuje to dość wyraźnie, które miasto jest najsilniejszym gospodarczo ośrodkiem w tej części Polski.
Po części może to wynikać ze specyfiki województwa lubuskiego. Mimo tego, że zajmuje niemal 14 tysięcy kilometrów kwadratowych, to mieszka tam tylko milion osób. Dla kontrastu liczące „tylko” 12 tysięcy km² śląskie zamieszkuje aż 4,5 miliona mieszkańców.
Znalazło to swoje odzwierciedlenie w liczbie miast, które mogą aspirować do miana lidera na danym obszarze. W województwie lubuskim takie ośrodki są tylko dwa: Zielona Góra oraz niewiele mniejszy Gorzów Wielkopolski. Na tym terenie nie ma żadnego innego miasta, gdzie mieszkałoby więcej niż 50 tysięcy osób.
Ze wstępnych szacunków wynika, że Zielona Góra i okoliczne miejscowości poradziły sobie z kolejnymi falami COVID-19 całkiem dobrze. Pozytywnie może nastrajać też liczba nowych działalności gospodarczych. Zgodnie z danymi ALEO.com, tylko między sierpniem a październikiem otwarto aż 510 nowych przedsiębiorstw.
Najwięcej działalności przybyło w sektorze budowlanym: aż 120. Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się usługi dla firm (90). Podium zamykają przedsiębiorstwa, które upatrują swojej szansy w logistyce, transporcie i spedycji. Warto odnotować, że na terenie miasta i powiatu powstało aż 39 firm z sektora usług medycznych.
W Zielonej Górze działa aż 22414 podmiotów gospodarczych, co przekłada się na 159 firm na tysiąc mieszkańców i 80 przedsiębiorstw na kilometr kwadratowy. Drugi w zestawieniu jest Sulechów (1444 działalności), a podium zamyka Czerwieńsk (624), który uplasował się przed Nowogrodem Bobrzańskim i Kargową.
Komunikacja, infrastruktura, polska stolica wina
Zielona Góra to miasto z wielkimi tradycjami w zakresie uprawy winorośli. Pierwsze wzmianki dotyczące tradycji winiarskich sięgają XII wieku. Po zawirowaniach politycznych i wielkich zmianach, jakie dotknęły tę część kraju po drugiej wojnie światowej, winiarstwo zaczęło odradzać się w mieście dopiero po transformacji ustrojowej. Dziś, na terenie ziemi lubuskiej, działa ponad sto winnic. Część z nich funkcjonuje na terenie Zielonej Góry lub w jej bliskim sąsiedztwie.
Najważniejszym z punktu widzenia miasta ciągiem jezdnym, który przebiega przez Zieloną Górę, jest droga ekspresowa nr 3, która jest częścią europejskiego korytarza transportowego E65. Duże znaczenie mają też drogi krajowe: DK27 i DK32.
Miasto może pochwalić się też bogatą siatką połączeń wojewódzkich (DW279, DW280, DW281, DW282, DW283). Ważnym ciągiem, który pomaga rozładować ruch w godzinach szczytu jest też Trasa Północna, która stanowi część miejskiej obwodnicy.
Siatka połączeń kolejowych w dużej mierze opiera się na linii 273. To bardzo ważny ciąg na mapie Polski: łączy on Wrocław z takimi miastami, jak Głogów, Nowa Sól, Zielona Góra, kończąc swój bieg w Szczecinie. Cała trasa ma długość 350 kilometrów.
Pociągiem można też szybko dostać się do Berlina. Cała podróż trwa zaledwie dwie godziny. Siatka połączeń pozwala też dotrzeć do Poznania, Gdańska, a nawet Warszawy. Na terenie gminy znajdują się dwie stacje: główna i Stary Kisielin oraz przystanki: Przylep i Nowy Kisielin.
W bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się port lotniczy w Babimoście, który ma status lotniska towarowo-pasażerskiego. Gmina Zielona Góra organizuje też własną komunikację publiczną dla mieszkańców. Zarządza nią Międzygminny Związek Komunikacji. Sieć składa się z ponad 30 linii, w tym trzech nocnych.
Podsumowanie
Ze względu na swoje położenie, status największego miasta w województwie oraz świetne skomunikowanie w osi wschód-zachód, firmy działające w Zielonej Górze mają ogromne szanse, by odnieść sukces na lokalnym i regionalnym rynku. Jedynym problemem może być znacząca odległość między miastem a wybranymi gminami miejsko-wiejskimi i wsiami, jednak to zagrożenie, na które muszą uważać tylko niektórzy przedsiębiorcy.