Zakup mieszkania na kredyt czy za gotówkę – co jest lepszym działaniem w czasie inflacji?

Już od około dwóch lat każdy, kto posiada znaczne oszczędności, musi borykać się z inflacją. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to takie zjawisko w ekonomii, które powoduje stopniową utratę wartości posiadanych środków. W takiej sytuacji posiadacze kapitału decydują się na różnego rodzaju inwestycje. Ponieważ lokaty, konta oszczędnościowe czy lokaty nie są opłacalne w dobie wysokiej inflacji, mieszkanie na wynajem to rozwiązanie zyskujące na popularności. Co jest korzystniejsze – zakup za gotówkę czy posiłkowanie się kredytem?

Dlaczego warto pozbyć się gotówki, czyli kilka słów na temat inflacji

Zakup mieszkania inwestycyjnego za gotówkę to świetny pomysł, jeśli osiągasz wysokie dochody i wiesz, że nawet po wydatku rzędu stu-trzystu tysięcy złotych (w zależności od typu mieszkania) Twój budżet szybko się odbuduje. Dzięki takiej decyzji nie musisz obawiać się z o spadek realnej wartości pieniądza wskutek inflacji. W 2021 roku średnia roczna stopa inflacji wyniosła około 5,1%, przy czym pod koniec roku utrzymywała się na poziomie wyższym o około 2-3 punkty procentowe. Oznacza to, że jeśli inflacja w 2022 roku również przyjmie taki poziom, to posiadane przez nas w grudniu 2021 roku oszczędności będą w pod koniec 2022 roku warte mniej o około 5 tysięcy złotych (średnio).

Last but not least, zakup gotówkowy oznacza także komfort psychiczny – posiadacz mieszkania nie musi liczyć się z widmem kredytu zaciągniętego na wiele lat. Ponadto, rezygnując z kredytu, unikamy także kosztów odsetek i prowizji bankowych, co przekłada się na wyższą stopę zwrotu z inwestycji.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że w każdej sytuacji zakup mieszkania za gotówkę to optymalne rozwiązanie. Zakup mieszkania za gotówkę to olbrzymi wydatek. Jeśli zamierzasz przeznaczyć na ten cel wszystkie zgromadzone dotąd oszczędności, nie jest to jednak zalecane. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Oprócz kosztu związanego z zakupem mieszkania należy pamiętać także o czynszu, opłatach za energię elektryczną itd. – należy je ponosić już od momentu kupna nieruchomości, a przecież poszukiwanie najemców może potrwać nawet wiele tygodni lub miesięcy.

To jeszcze nie wszystko – nabycie lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym bardzo często wymaga także poniesienie pewnych kosztów na drobne prace remontowe itd. To właśnie dlatego konieczne jest pozostawienie przynajmniej kilku tysięcy złotych na nieprzewidziane koszty.

Zakup mieszkania inwestycyjnego na kredyt

Wybierając kredyt na zakup mieszkania inwestycyjnego, musisz mieć na uwadze, że choć zwiększasz swoje możliwości w zakresie zakupu lokalu, to jednocześnie obniżasz rentowność inwestycji (musisz się bowiem liczyć ze wspomnianymi już kosztami z tytułu odsetek oraz prowizji).

Z drugiej strony, skorzystanie z bankowego kredytu hipotecznego w celu zakupu mieszkania na wynajem to dobra decyzja, jeśli:

  • zamierzasz wykorzystać posiadany kapitał na inne rodzaje inwestycji,
  • Twoje bieżące dochody pozwalają na spłatę rat kredytowych oraz ponoszenie bieżących kosztów związanych z eksploatacją mieszkania inwestycyjnego (koszty remontów, czynszu, ale także wydatki na umieszczenie ogłoszenia internetowego itd.).

Ponadto, kredyt bankowy to rozwiązanie, które – jeśli masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową – pozwala na prowadzenie inwestycji na większą skalę. Dysponując odpowiednim kapitałem pozwalającym na sfinansowanie więcej niż jednego wkładu własnego, możesz sfinansować poprzez kredyt zakup kilku mieszkań.

Zakup mieszkania na kredyt lub gotówką – podsumowanie

Który ze sposobów sfinansowania zakupu mieszkania na wynajem jest lepszy: kredyt czy gotówka? Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko jest uzależnione od możliwości, potrzeb oraz oczekiwań inwestora. Mamy jednak nadzieję, że powyższe argumenty za oraz przeciw okażą się pomocne podczas podejmowania decyzji. Mieszkania znajdziesz na https://inkomsa.pl