Wybór drzwi zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych jest ważną decyzją przy wyposażaniu domu lub mieszkania. Wybór ma wpływ na estetykę wnętrza, funkcjonalność, a także rachunki za ogrzewanie. W pierwszej kolejności zalecamy zastanowić się nad drzwiami zewnętrznymi, które nie tylko są wizytówką domu lub mieszkania, ale również wpływają na nasze poczucie bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy w domku jednorodzinnym.
Jakie wybrać drzwi zewnętrzne?
Weźmy pod lupę najczęściej spotykane materiały, z których tworzy się drzwi wejściowe:
- Drewniane - najczęściej spotykane drzwi zewnętrzne. Istotnym czynnikiem jest ich jakość, dlatego zaleca się wybrać materiał o dobrych właściwościach technicznych. Popularnym rodzajem drewna w przypadku drzwi wejściowych jest sosna lub świerk, ale można też spotkać mocniejsze drewno takie jak buk oraz dąb Drzwi drewniane antywłamaniowe dodatkowo wzmocnione są stalową blachą, by zapewnić użytkownikowi jak największe bezpieczeństwo. Istnieje też alternatywna, bardziej ekonomiczna wersja z użyciem drewnopodobnych płyt HDF i MDF.
- Aluminiowe - to jeden z najdroższych rodzajów drzwi wejściowych. Wykonuje się je z wielokomorowych profili ocieplanych, które dostępne są w czterech wersjach: wełna mineralna, poliamid, styropian lub pianka poliuretanowa. To drzwi z bardzo dobrą izolacją i o dużej sztywności, dobrze znoszące zmienne warunki atmosferyczne.
- PCV - drzwi wykonane z płyt tłoczonych ze wzmocnieniami paneli bocznych. Uszczelniane są pianką poliuretanową, a warstwa wierzchnia zazwyczaj wykonana jest ze specjalnej, odpornej okleiny. To tanie rozwiązanie, które charakteryzuje się łatwym montażem, dobrą izolacją cieplną i akustyczną. Wadą jest ograniczony wybór stylu tych drzwi zewnętrznych oraz brak możliwości naprawy w przypadku zniszczenia
- Z włókna szklanego - całość drzwi obłożona jest imitującymi drewno, prasowanymi włóknami szklanymi. Posiadają najczęściej ościeżnicę dębową i skrzydło z płyty z drewnianą ramą. Izolacja cieplna wykonana jest z pianki poliuretanowej, która doskonale utrzymuje ciepło. To bardzo odporne na uszkodzenia drzwi, które w przeciwieństwie do drzwi drewnianych nie wymagają konserwacji.
- Ze stali - do produkcji drzwi stalowych używa się stali ocynkowanej. Wykończenie stanowi najczęściej folia PCV albo okładzina z płyt HDF lub MDF, co dobrze imituje drewno. Dobrze sprawdzają się jako drzwi antywłamaniowe i są doskonałym rozwiązaniem, jeśli mamy ograniczone fundusze.
Dokonując ostatecznej decyzji, zalecamy wziąć pod uwagę właściwości wymienionych drzwi oraz nasze indywidualne oczekiwania. Duże znaczenie ma także to, czy drzwi będą pełnić swoją funkcję w bloku, czy w domu. W bloku można zdecydować się na drzwi z mniejszą izolacją cieplną niż w przypadku domku jednorodzinnego. Drzwi wejściowe mają również swoje klasy wytrzymałości. Im wyższa klasa, tym wyższe właściwości antywłamaniowe, ale co za tym idzie wyższa cena.
Jakie wybrać drzwi wewnętrzne?
Zanim przystąpimy do wyboru drzwi, warto określić, do jakiego pomieszczenia chcemy je zastosować. Jeśli dany pokój jest ciemny, zalecamy wybrać drzwi przeszklone, które zapewnią mu większy dostęp do światła dziennego. Drzwi z szybą stosuje się również w pomieszczeniach najczęściej otwartych, takich jak salon lub kuchnia.
Pełne drzwi, bez szyb zalecamy wstawić w pokojach, które wymagają intymności. Klienci wybierają je do sypialni, łazienki lub toalety. Sprawdzą się też w pomieszczeniach, gdzie z zasady panuje nieporządek, czyli w piwnicy, magazynkach lub na strychach.
Kolejną ważną decyzją jest wybór kierunku otwierania drzwi. Weźmy pod uwagę, gdzie umieszczony jest włącznik światła oraz w jaki sposób chcemy ustawić meble w danym pokoju. Pozwoli to sprawić, że użytkowanie drzwi będzie bardziej funkcjonalne i wygodne.
Na koniec można pomyśleć o dopasowaniu drzwi do danego wnętrza. Muszą pasować do funkcji pomieszczenia, oraz jego charakteru i najlepiej dopasować je do koloru ścian oraz podłogi. Odcień nie musi być taki sam, najważniejsze, by kolory współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość.
Ogromny wybór drzwi – sprawdź: https://swiat-drzwi.pl