Aktywność kobiet w ciąży

Ciąża, choć nie jest chorobą, stanowi duże obciążenie dla organizmu kobiety. W końcu w brzuchu rozwija się mały człowiek, zatem logiczne jest, że potrzebuje coraz więcej miejsca. Przyjmuje się, że już w pierwszych tygodniach ciąży serce kobiety jest bardziej obciążone. Jednak nie powinno to oznaczać rezygnacji z różnych form ruchu. Oczywiście musi zostać zachowana zasada zdrowego rozsądku, zagrożona ciąża uniemożliwia wykonywania niektórych czynności, ale jeśli stan zdrowia na to pozwala, można chociażby spacerować

Aktywność w ciąży

Istnieje wiele badań naukowych, których wnioski są jednoznaczne. Okres ciąży nie usprawiedliwia spędzania całych dni na kanapie, przed telewizorem. Dotyczy to nie tylko kobiet, które przed tym wyjątkowym czasem uprawiały sport. W sieci można znaleźć wiele wypowiedzi i artykułów, które udowadniają, że ruch – zwłaszcza świeżym powietrzu – sprzyja zdrowemu rozwojowi dziecka. Ponadto przyszła mama cały czas podtrzymuje swoją kondycję, która będzie bardzo przydatna podczas 9 miesięcy ciąży, a następnie porodu. Szukając inspiracji na aktywności dla pań spodziewających się dziecka, warto odwiedzić stronę aktywne.pl. To jedno z ciekawszych źródeł i pełne serdecznych rad. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że zażywanie ruchu zmniejsza ryzyko nadmiernego tycia w ciąży i niweluje ewentualne problemy ze snem. Ten ostatni dla ciężarnych kobiet jest bardzo ważny. Wszystkie rekomendowane z punktu widzenia medycyny ćwiczenia wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego i wpływa na zwiększenie dawki energii w ciągu dnia. Sprawdza się tutaj przysłowie sport to zdrowie, oczywiście nie może być mowy o żadnych aktywnościach ekstremalnych. Na to przyjdzie czas po porodzie i upływie okresu połogu.

Aktywność w ciąży

Jakie ćwiczenia można wykonywać będąc w ciąży?

W najlepszej sytuacji są zdecydowanie kobiety, które regularnie ćwiczyły przed zajściem w ciążę. Zmniejszone jest wówczas ryzyko przeciwwskazań do kontynuowania aktywności fizycznej. Jeśli natomiast ze sportem wcześniej nie było po drodze, to warto rozpocząć od lżejszych ćwiczeń. Unikać należy tych, w których leży się na brzuchu. Kolejną istotną kwestią jest dbanie o nawadnianie organizmu podczas każdego treningu. Ten aspekt bardzo często pojawia się we wpisach blogowych, między innymi na aktywne.pl. Nawet podczas lekkiego z pozoru ćwiczenia należy mieć obok siebie butelkę wody mineralnej. Będąc w ciąży organizm znacznie szybciej się męczy, ważne jest by unikać wykonywania ćwiczenia na siłę. Czując nadmierne zmęczenie należy zrobić sobie przerwę, usiąść, położyć się. Często zdarza się, że kobiety spodziewające się potomstwa boją się ćwiczyć, wówczas w doborze treningów może pomóc wykwalifikowany fizjoterapeuta. Dobierze on zakres ćwiczeń w taki sposób, że nie zaszkodzą one ani przyszłej mamie, ani dziecku znajdującemu się w brzuchu. Przy tym wszystkim przydatne okazują się regularne kontrole u ginekologa. Może on zalecić zaniechanie ćwiczeń lub ich zmianę na nieco lżejsze. Każda ciąża jest przecież inna, więc rekomendacje mogą być różne.