Kolektory słoneczne - na co zwrócić uwagę?

Kolektory słoneczne to urządzenia, które konwertują energię z promieniowania słonecznego na ciepło. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie pomagają przygotowywać ciepłą wodę użytkową na potrzeby domowników. Wspomagają także w razie potrzeby istniejący system ogrzewania. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

  1. Kolektory słoneczne dopasowane do potrzeb użytkowników

Zanim zdecydujemy się na zakup jednego lub więcej kolektorów słonecznych należy zwrócić szczególną uwagę na indywidualne potrzeby każdego z domowników. Nie ma sensu inwestować w urządzenia, które będą nadmiarowo produkować ciepło. Będzie ono w takim przypadku bezpowrotnie tracone, ponieważ wykracza poza regularne potrzeby osób przebywających w domu.

Istotną kwestią odpowiadającą za moc kolektora słonecznego jest między innymi pojemność podgrzewacza oraz powierzchnia elementów przeznaczona na gromadzenie energii ze słońca. Należy także przyjrzeć się parametrowi jakim jest ich waga. Te bardziej wydajne mogą w wielu przypadkach ważyć zdecydowanie więcej, więc wpływa to w pewien sposób na obciążenie dachu. Jeśli natomiast planujemy instalować kolektory na gruncie to nie powinno mieć dla nas dużego znaczenia.

  1. Czas gwarancji

Kolektory słoneczne to urządzenia, które charakteryzują się długim okresem gwarancyjnym. Zwykle jest to od pięciu do nawet dziesięciu lat. Są mało awaryjne i praktycznie bezobsługowe. Tym samym producenci są w stanie zaoferować bardzo korzystne warunki związane z ich użytkowaniem. Warto więc szczegółowo przyjrzeć się zarówno regulaminowi napraw gwarancyjnych, jak i poznać długość okresy ochronnego jaki obowiązuje klienta, a także jakie warunki musi on spełnić, aby go ewentualnie przedłużyć.

  1. Łatwa konfiguracja kolektorów słonecznych

Warto także zwrócić uwagę na wygodę obsługi urządzeń. Niektóre modele kolektorów słonecznych oferują bardzo rozbudowane możliwości pod tym względem. Można na przykład monitorować stan poszczególnych elementów zdalnie przez internet. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby sterować wydajnością za pomocą poszczególnych parametrów w trakcie przebywania poza domem.

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe elementy zabezpieczające połączone z inteligentnymi systemami ochronnymi. W takim przypadku urządzenie automatycznie dystrybuuje ciepło do poszczególnych elementów systemu ogrzewania. Informuje także użytkownika w razie awarii i chroni zasobnik oraz kolektor przed przegrzaniem. Warto więc wraz z kolektorami słonecznymi zaopatrzyć się w adekwatne urządzenie sterujące.

Więcej informacji o odnawialnych źródłach energii i produkty znajdziesz w sklepie Vobmat