Zielonogórscy policjanci codziennie w swej służbie wypełniają słowa roty ślubowania jakie składali wstępując w policyjne szeregi. Czasami jednak, słowa „strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli” nabierają wyjątkowego znaczenia – szczególnie w dniu, w którym dzięki swojemu zaangażowaniu i niezawodności uratują czyjeś życie. Taka sytuacja miała miejsce w miniony wtorek (27 września) w nocy, kiedy to dzięki zaangażowaniu dyżurnych policjanci służby kryminalnej zdążyli w ostatniej chwili uratować życie mężczyźnie.
We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze młodszy aspirant Przemysław Dudzik otrzymał informację o mężczyźnie, który zamieścił w internecie film, z którego wynikało, że najprawdopodobniej chce odebrać sobie życie. Niestety nie było żadnych informacji, które pomogły by namierzyć mężczyznę i miejsce w którym się znajduje. Film został nagrany w samochodzie, w bliżej nieokreślonym miejscu. Wiadomo było jedynie, że znajduje się gdzieś na terenie Zielonej Góry.
Nie tracąc ani chwili i wiedząc, że sytuacja jest poważna dyżurny młodszy aspirant Przemysław Dudzik wraz ze swoim zastępcą młodszym aspirantem Pawłem Pępkowskim rozpoczęli działania, żeby ustalić miejsce pobytu mężczyzny, skierować we właściwe miejsce policjantów i zapobiec tragedii. Sytuacja była trudna, ponieważ z relacji mężczyzny w nagranym przez niego filmie wynikało, że prawdopodobnie już mógł zrobić sobie krzywdę, więc liczyła się każda minuta.
Dyżurni użyli dostępnych policyjnych środków technicznych i dzięki wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, gdy udało się ustalić więcej szczegółów powiadomili patrole w mieście, a także policjantów służby kryminalnej, aby szukali samochodu, w którym znajduje się osoba z filmu. Mężczyzna został odnaleziony przez kryminalnych w jednym z zielonogórskich parków. Na miejsce wezwano zespół pogotowia ratunkowego, który po badaniach zabrał mężczyznę do szpitala.
To nie pierwsze takie zdarzenie w służbie tych właśnie zielonogórskich dyżurnych. W ubiegłym roku, dzięki swojemu zaangażowaniu i szybkim działaniom uratowali życie młodej kobiety.
Zielonogórscy dyżurni młodszy aspirant Przemysław Dudzik oraz młodszy aspirant Pawłem Pępkowski już po raz kolejny mają satysfakcję, że doskonale wywiązali się ze swoich obowiązków, a dzięki swojemu zaangażowaniu i szybkości działania, świetnie wykonali najtrudniejsze zadanie - uratowali ludzkie życie.
Pamiętaj, kryzysy życiowe są przemijające, zawsze można zapobiec tragedii, wzywając pomoc.
Jeśli widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia jest przygnębiony, to zapytaj, jak możesz mu pomóc, udziel praktycznej pomocy, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.
Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie innej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się ktoś potrzebujący pomocy.
Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak:
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.