Jeśli szukasz idealnych regałów magazynowych do Twojego nowego magazynu, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Regały magazynowe dzielą się na różne rodzaje np. regały paletowe i półkowe, a każdy z nich jest przeznaczony do składowania innego rodzaju towarów i ładunków. Pamiętaj również o tym, że produkt jakim są regały metalowe magazynowe to jedno, ale trzeba zadbać też o ich prawidłowy montaż i serwis.
Kiedy myślimy o rozbudowie magazynu lub przeprowadzki do nowego, warto wiedzieć jaki rodzaj składowanego towaru, będzie przeważał w magazynie. Regały magazynowe możemy podzielić głównie na kilka rodzajów takich jak regały paletowe, regały półkowe, wspornikowe, regały wjezdne, przepływowe, wysokiego składowania, przesuwne. Jest to temat, który warto rozstrzygnąć już na wstępnym etapie. Dzięki temu, możemy wstępnie oszacować koszt całego magazynu wraz z jego wyposażeniem.
Regały magazynowe - które wybrać
Na początku pojawia się również pytanie jak zatem utrzymać porządek w magazynie i dobrą organizacje? Z jednej strony potrzebny jest dobry system do zarządzania całym magazynem i sposób organizacji. Dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie dobrze dobranych typu regałów magazynowych dla Twoich potrzeb i możliwości przestrzennych.
Regały magazynowe są idealnym sposobem przechowywania towarów, ponieważ zajmują mało miejsca na podłodze i mogą być łatwo modyfikowane, w zależności od tego, czego potrzebujesz w danym momencie. Istnieje kilka różnych typów regałów magazynowych, które można wykorzystać w magazynie, co na początku może wydawać się nieco przytłaczające.
Kiedy już poznasz zalety i wady każdego rodzaju, wybór właściwego będzie znacznie łatwiejszy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach wynikających z używania różnych rodzajów regałów magazynowych w magazynie.
Jeśli chodzi o zarządzanie magazynem, jest wiele rzeczy, o które trzeba dbać przez cały czas. Musisz upewnić się, że przepływ pracy jest tak wydajny, jak to tylko możliwe, a procesy magazynowe są usprawnione, aby nie mieć żadnych niepotrzebnych opóźnień.
Regały magazynowe - dostępne rodzaje paletowe i półkowe
Jeśli zapytamy kogokolwiek o regały magazynowe to są najczęściej kojarzone one z dwoma typami regałów paletowymi i półkowymi. Oczywiście jedna sprawa to wykorzystanie ich do zastosowań takich jak np. sklepy spożywcze, biblioteki, garaż, a druga na której się skupimy to wykorzystanie w dużych powierzchniach magazynowych.
- Regały magazynowe paletowe to opcja po którą sięga się najczęściej kiedy chcesz składować produkty i przedmioty na paletach i zależy Ci na różnorodnych metodach obsługi i łatwym dostępie do palet
- Regały magazynowe półkowe to wybór dla firm, które chcą najczęściej składować dwa typy towarów czyli małe i lekkie przedmioty, które można też składować w pudełkach lub duże gabarytowo ładunki składowane luzem
- Regały wjezdne drive-in – uskuteczniają wykorzystanie dostępnych powierzchni w hali magazynowej, dzięki redukcji liczby korytarzy, które znajdują się między regałami metalowymi, ponieważ wózki widłowe mogą wjechać do korytarza i pobierać ładunki
Czym kierować się przy wyborze regałów magazynowych
Poznaliśmy już jakie regały magazynowe są najczęściej wybierane przez firmy do dużych powierzchni magazynowych. Skupmy się teraz na tym, jakie parametry są istotne kiedy mówimy o doborze regałów. Przede wszystkim zwróć uwagę na nośność pary belek jak i całego regału. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku kiedy zmianie uległby rodzaj lub ilość składowanego towaru. Większy zapas umożliwia w przyszłości przechowywane większej liczby produktów, bez konieczności wymiany regałów na bardziej wytrzymałe.
Potem ważny jest też odpowiedni rozmiar belki, wymiary ramy, obciążenie na jedną paletę. Oczywiście wszystkie te wymiary i parametry najlepiej skonfigurować indywidualnie, a następnie wybrać coś z dostępnych rozwiązań. Kupując regały magazynowe, można też zapytać dostawcy regałów o poradę, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie. Warto dopasować też wysokość całej kondygnacji regałów, aby wykorzystać całą dostępne kubaturę budynku.
Regały magazynowe warto sprawdzić też pod kątem takich aspektów jak wytrzymałość konstrukcji, materiał z którego są wykonane oraz certyfikaty i normy, które spełniają. Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy produkt, który jest sprawdzony i zapewni bezpieczne użytkowanie na lata.
Regały metalowe do magazynu - nowe i używane
Jeśli wybieramy regały magazynowe to zwróćmy również uwagę nie tylko na same regały, ale również na usługi dodatkowe. W końcu nowe regały magazynowe, ktoś musi zamontować na hali oraz demontować poprzednie regały metalowe. Następnie takie regały co określony czas trzeba sprawdzać wykonując profesjonalny przegląd. Jak każdy sprzęt mogą ulec awarii, dlatego ważny jest też sprawny serwis.
Warto pamiętać, że wybierając regały magazynowe nie jesteśmy ograniczeni tylko do paru modeli, które są dostępne od ręki. Dzięki regałom na wymiar możemy dopasować cały system magazynowy pod nasze potrzeby i możliwości hali czy magazynu.
Warto też wybrać typ regałów magazynowych uwzględniając terminy ważności i rotację produktów. Dzięki dobremu zaplanowaniu i ułożeniu produktów oraz dobraniu odpowiedniego systemu ich obsługi, w przyszłości obsługa regałów i inwentaryzacja będą przebiegać dużo sprawniej.