Jednym z podstawowych narzędzi pracy każdego zawodowego programisty jest laptop, czyli komputer przenośny. Powinien charakteryzować się przede wszystkim sporą wytrzymałością, doskonałą funkcjonalnością oraz estetycznym designem. Wybierając konkretny model, warto odwiedzić profesjonalny ranking najlepszych laptopów dla programistów zamieszczony w Internecie.
Jakość wykonania i wydajność jako kluczowe kwestie
Laptop przeznaczony dla programisty musi być w pierwszej kolejności wystarczająco odporny na uszkodzenia mechaniczne (pęknięcia, zarysowania). Dlatego na uwagę zasługują zwłaszcza egzemplarze z linii biznesowej, wykonane ze stopów metalu, szlachetnego aluminium bądź włókna węglowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji rozsądnym rozwiązaniem jest weryfikacja, czy przypadkiem klapa w danym urządzeniu nie chwieje się ani nadmiernie nie ugina, a zawiasy nie skrzypią i nie generują zbyt dużego oporu. Gwarantuje to długą i jednocześnie komfortową eksploatację. Ważną rolę odgrywa ponadto wydajność komputera (szybkość obsługi poszczególnych procesów i aplikacji), na którą zasadniczy wpływ ma procesor. Optymalny wybór stanowi niskonapięciowa, co najmniej czterordzeniowa jednostka Intel Core i5 albo i7 (ewentualnie AMD Ryzen 5 lub 7). Nie zapomnijmy również o pamięci RAM, gdyż odpowiada ona za realizowanie wielu zadań jednocześnie. Pożądana wartość wynosi od 16 do 32 GB.
Dobry ekran znacznie usprawnia pracę
Kupując omawiany laptop, należy bezwzględnie zainteresować się rodzajem zamontowanego w nim ekranu. Pełni on bowiem funkcję głównej powierzchni roboczej, a jego jakość ma bezpośrednie przełożenie na wzrok użytkownika. Warto postawić na wyświetlacz o rozdzielczości Full HD z matrycą IPS pokrytą matową powłoką, który z jednej strony zapewni świetne odwzorowanie kolorów i dostatecznie szerokie kąty widzenia, z drugiej zaś wyeliminuje uciążliwe dla oczu refleksy świetlne (możliwość wykorzystywania w plenerze). Przy częstym przenoszeniu sprzętu z miejsca na miejsce uniwersalna okaże się przekątna 14,1 lub 15,6 cali, natomiast w warunkach domowego programowania - 17,3 bądź nawet 18,4 cali. Jeśli zajrzymy na internetowy ranking najlepszych laptopów dla programistów, to bez problemu znajdziemy tam model z ekranem o parametrach wskazanych powyżej.
Klawiatura i pozostałe istotne elementy
W przypadku laptopa dedykowanego pisaniu programów komputerowych liczy się z pewnością wygodna w obsłudze, ergonomiczna klawiatura. Godna polecenia jest wersja wyspowa z wydzielonym blokiem numerycznym, wyposażona w klawisze o średnim skoku oraz funkcję podświetlenia (niezwykle przydatną po zapadnięciu zmroku). Oczywiście nie powinno też zabraknąć nowoczesnego dysku półprzewodnikowego SSD (o pojemności minimum 256 GB), ponieważ wyraźnie przyspiesza on działanie całego systemu, a dodatkowo oferuje niskie zużycie energii, znikomą głośność czy bezawaryjność. W konstrukcji wymagana jest jeszcze obecność zintegrowanej karty graficznej, licznych złącz przystosowanych do podłączania urządzeń zewnętrznych (USB 3.0, HDMI, SUB, DisplayPort itp.) i baterii trzymającej 6-8 godzin na jednym ładowaniu.