Termowizory myśliwskie to niezastąpione urządzenia podczas polowania po zmroku, ale nie tylko. Poszczególne modele świetnie sprawdzą się również w trudnych warunkach pogodowych jak mgła czy opady deszczu. Na co zwracać uwagę kupując termowizor myśliwski?
Celownik, monokular, lornetka i nasadka termowizyjna – jakie są różnice?
Termowizor myśliwski to niezwykle przydatne urządzenie podczas polowań po zmroku. Za jego pośrednictwem widoczny jest obraz ciepła, które pochodzi od różnych obiektów, w tym zwierząt. Aby wybrać model, który sprosta oczekiwaniom myśliwego, najpierw należy poznać kluczowe różnice pomiędzy celownikiem, monokularem, nasadką termowizyjną oraz lornetką.
Monokular to stosunkowo niewielkie, uniwersalne urządzenie z jednym obiektywem i okularem. Jest to idealny sprzęt na początek przygody z termowizją, który cechuje się łatwością w obsłudze. Lornetka to natomiast niezastąpiona pozycja podczas obserwacji otoczenia, którą wyposażono w dwa okulary oczne.
Z kolei celownik termowizyjny służy do bezpośredniego mocowania na lunecie broni i właśnie z tego względu wyposażono go w cyfrową siatkę celowniczą oraz systemy zapewniające odporność na odrzut. Nasadka termowizyjna to bardziej uniwersalne urządzenie przeznaczone do montażu na dziennej lunecie celowniczej, ale nie tylko. Może ona służyć również jako monokular.
Termowizor myśliwski – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim termowizor myśliwski powinien być dostosowany do niejednokrotnie trudnych warunków, jakie panują na polowaniu. Musi więc być odporny na deszcz, zawilgocenia oraz wszelkie uderzenia mechaniczne. Celowniki oraz nasadki termowizyjne powinny być również odporne na odrzut broni.
W odnalezieniu odpowiedniego termowizora kluczowa jest znajomość parametrów, które determinują jego funkcjonowanie. Jednym z nich jest zasięg oraz powiększenie czujnika, które informuje o tym, z jakiej odległości myśliwy będzie mógł obserwować oraz polować na zwierzynę przy użyciu termowizora. Należy zwrócić uwagę także na czułość termiczną sprzętu, czyli najniższą wartość różnicy temperatur, jaką termowizor jest w stanie wykryć. Bardzo ważna jest także specyfikacja obiektywu.
Istotna jest również rozdzielczość, od której zależy szerokość pola widzenia myśliwego oraz częstotliwość odświeżania obrazu. Parametr częstotliwości powinien być wysoki, aby urządzenie było w stanie nadążać za wyświetlaniem położenia szybko przemieszczających się zwierząt. Warto zwrócić uwagę także na żywotność baterii sprzętu.