Jazda szosowa lub po trudnym terenie wymaga zaopatrzenia się w profesjonalną odzież kolarską. Musi ona być odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz wygodna. Co warto kupić, by czuć się komfortowo?
Czym cechuje się dobra koszulka i spodenki kolarskie?
Koszulka i spodenki kolarskie powinny być wykonane z materiału syntetycznego. W przeciwieństwie do bawełny mniej nasiąka wodą, co ma znaczenie podczas jazdy w deszczu lub powietrzu o dużej wilgotności. Dodatkowo sztuczna tkanina słabo wchłania pot, dzięki czemu koszulka nie nabiera wagi w trakcie wysiłku.
Wygodna koszulka i spodenki kolarskie to dokładnie dopasowana odzież. Właściwy krój daje rowerzyście trzy korzyści. Pierwszą jest większa swoboda ruchów. Precyzyjnie dobrany krój uniemożliwia też przesuwanie się materiału po ciele. Tak ubrany człowiek jest ponadto bezpieczniejszy. Przylegająca do ciała koszulka nie zahaczy o kierownicę.
Ochrona rowerzysty nie ogranicza się tylko do kształtu odzieży. Najlepiej, by ubrania rowerowe męskie było dostrzegalne z daleka. Jaskrawy, odblaskowy materiał będzie doskonale widoczny zarówno przy słabej widoczności w dzień (np. we mgle), jak i w nocy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładek kolarskich?
Osobom, które intensywnie uprawiają kolarstwo, przydadzą się też wkładki. Zapobiegają one otarciom skóry i odparzeniom. Jest to możliwe dzięki budowie pozbawionej szwów oraz wykonaniu z oddychających, szybkoschnących materiałów.
Wkładki kolarskie różnią się przede wszystkim grubością. Najcieńsze modele mają niekiedy tylko 2 mm, a najgrubsze niemal centymetr. Tkanina, z której są wykonane, dopasowuje się do kształtu ciała i rozciąga we wszystkich kierunkach, by zapewnić swobodę ruchów.
Jakie buty nadają się do jazdy na rowerze?
Buty kolarskie różnią się m.in. twardością podeszwy. Dla przykładu obuwie szosowe i wyścigowe cechują się bardzo sztywną konstrukcją. Inaczej jest w przypadku butów rekreacyjnych i do enduro. Tworzy się je z wykorzystaniem materiałów miękkich lub o średniej twardości.
Równie ważny jest system mocowania butów. Sznurówki zazwyczaj spotkać można w obuwiu dla amatorów. Profesjonalne modele kolarskie mają bardzo mocne rzepy. Co więcej, wiele z nich producenci wzbogacają o systemy regulacji. Przykładem są śruby utrzymujące stopę w jednej pozycji. Użyteczna jest też możliwość samodzielnego przycięcia języka.
Obuwie dla kolarzy, tak jak każdy element sportowego ubioru, musi zapewniać jak największą wygodę. Z tego powodu buty powinny mieć dziurki, przez które uciekać będzie nagromadzone ciepło. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by buty były jak najlżejsze.