Wielokrotnie ostrzegamy, że fałszywe alarmy bombowe to poważne naruszenie przepisów prawa. Konsekwencje nieodpowiedzialnego żartu mogą być bardzo surowe zarówno dla dorosłej osoby jak i nieletniego. Oprócz zagrożenia karą określoną w kodeksie karnym czy ustawie o wspieraniu nieletnich i resocjalizacji, liczyć się należy także z konsekwencjami finansowymi.

Nieodpowiedzialne żarty, kiedy ktoś zgłaszając fałszywe zagrożenie angażuje do działania służby mogą być ukarane bardzo surową karą. Jeżeli na taki „żart” np. fałszywy alarm bombowy pozwoli sobie osoba dorosła, popełnia przestępstwo zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo osoba taka poniesie koszty działania służb zaangażowanych do fałszywego alarmu – może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeżeli na takie nieodpowiedzialne zachowanie pozwoli sobie osoba nieletnia – policjanci przekażą tę sprawę do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w sądzie. Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, sędzia może wobec nieletniego orzec środki wychowawcze - nawet tak surowe jak umieszczenie w ośrodku wychowawczym. Rodzice zostaną również zobowiązani do naprawienia szkody wywołanej przez działanie nieletniego, natomiast służby zaangażowane do działań w procesie cywilnym również mogą domagać się zwrotu  poniesionych kosztów działania.