Komisariat II Policji był organizatorem debaty społecznej z seniorami, która odbyła się wczoraj w Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze. To kolejna z cyklu debat dla mieszkańców pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”, organizowanych od wielu już lat na terenie miasta i powiatu. Dzięki takim spotkaniem policjanci zwiększają świadomość społeczną dotyczącą w cyberzagrożeń oraz niebezpieczeństw czyhających na seniorów ze strony oszustów.

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”- to hasło debaty społecznej z podopiecznymi Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze, którą zorganizowali mundurowi z II komisariatu. Głównym jej celem było przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu i w kontaktach z osobami obcymi, ale także była ona okazją do przypomnienia zasad funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz ponownego zachęcenia mieszkańców do korzystania z niej.

W debacie wzięli udział: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze komisarz Krzysztof Marciniak, Komendant Komisariatu II Policji podkomisarz Dawid Trzebiński, policjanci z Wydziału Prewencji młodszy aspirant Damian Wieczorek i sierżant sztabowy Kamil Sałek oraz dzielnicowi aspirant Paweł Siewierski i młodszy aspirant Daniel Roszkowski. Wspólnie z policjantami udział w debacie wzięła również starsza strażnik Katarzyna Uberna z zielonogórskiej Straży Miejskiej.

Najważniejszym celem spotkania było omówienie mechanizmów działania oszustów metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Mundurowi przybliżyli sposoby jakimi posługują się przestępcy wykorzystujący te metody jak również opowiedzieli nowych sposobach i legendach jakie stosują oszuści, a na poparcie swoich tez przedstawili kilka prawdziwych historii, aby zobrazować jak wyrachowani są przestępcy i w jaki bezwzględny sposób działają wybierając na swoje ofiary osoby starsze. W dalszej części wykładu opowiedzieli o innych oszustwach dokonywanych przez Internet, a także za pomocą telefonów komórkowych, jak smsy z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi zaległości w różnych opłatach oraz fałszywymi linkami do stron hakerskich.

Podczas debaty mowa była również o kradzieżach w mieszkaniach na szkodę osób starszych - policjanci przestrzegali przed wpuszczaniem do mieszkań obcych, ponieważ złodzieje wymyślają różne historie aby dostać się do mieszkania. Mundurowi przedstawiali prawdziwe historie, gdy przestępcy wchodzili do środka oferując do sprzedaży w promocyjnych cenach różnego rodzaju towary, podając się za pracowników NFZ, przychodni zdrowia, pomocy społecznej aby następnie po uśpieniu czujności seniorów, okradali ich mieszkania. Na zakończenie przedstawione zostały sposoby zachowania, które mogą pomoc seniorom zabezpieczyć się przed przestępstwami tego typu.

Policjanci poruszyli też niezwykle ważny temat przemocy wobec osób starszych. Uświadomili seniorom, gdzie razie zaistnienia takiej sytuacji w ich otoczeniu czy rodzinie powinni szukać pomocy.

Spotkanie było już kolejnym z cyklu, jednak mimo tego mieszkańcy zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych. Poinformowali policjantów o tym, że dzięki takim właśnie debatom mają większą świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzą jak się przed nimi obronić. Mieszkańcy bardzo aktywnie uczestniczyli w debacie tak, że nie brakowało chętnych do zabrania głosu. Wskazywali miejsca, gdzie powinny częściej pojawiać się patrole policji, nie brakowało także pomysłów na rozwiązanie różnych problemów. Przedstawiciele policji wysłuchali wszystkich uwag mieszkańców, które skrupulatnie notowali i odpowiadali na wszystkie pytania, szukając jednocześnie najlepszych rozwiązań.