Współcześni młodzi ludzie mogą nie pamiętać już powszechnie użytkowanych jeszcze kilkanaście lat temu telewizorów kineskopowych, które ważyły dziesiątki kilogramów i nie wyświetlały tak ostrego obrazu jak dzisiaj. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest ogromna popularność, jaką osiągnęły kable HDMI, które całkowicie zmieniły rynek i pozwalają nam dzisiaj cieszyć się wysokimi rozdzielczościami oraz doskonałej jakości dźwiękiem. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Kable HDMI, czyli kilkanaście lat cyfrowej jakości

Zanim jednak przejdziemy do opisu tego nowoczesnego rozwiązania, cofnijmy się do początku lat 70-tych. We Francji, która nie kojarzy się nam z elektroniką, powstaje złącze SCART, które w Polsce nazywane jest powszechnie „Eurozłączem”. Jest to rozwiązanie, które pozwala na przesyłanie analogowego sygnału i wyświetlanie wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku. Z czasem SCART staje się popularnym w całej Europie i nikt nie wyobraża sobie lepszych rozwiązań, które jednak w końcu nadchodzą.

Czekamy na to jednak aż do 2003 roku, kiedy to na rynku oficjalnie pojawiły się kable HDMI, zmieniające standardy wyświetlania obrazu i powodujące, że za kilka lat całkowicie odejdzie się od telewizorów kineskopowych, a zastąpią je modele plazmowe, a później LCD. Kabel HDMI przesyła sygnał cyfrowy, co umożliwia wyświetlanie obrazy w wysokiej rozdzielczości – do niedawna w HD i Full HD, dzisiaj już w 4K, a za chwilę być może w 8K. Co więcej – kabel HDMI może przesyłać sygnały do telewizorów z ogromnej liczby urządzeń – dekoderów, konsol do gier, odtwarzaczy DVD, komputerów i wielu, wielu innych. Dzięki temu jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, które prawdopodobnie będzie na piedestale jeszcze przez dobre kilka lat.

Kupujemy HDMI, czyli nie ufaj sprzedawcom!

Wprowadzanie na rynek nowych standardów związanych z wyświetlaniem obrazu, coraz to wyższe rozdzielczości, a także wiele rodzajów kabli HDMI, oferowanych przez licznych producentów powoduje, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. A tam, gdzie zagubiony klient, tam również wyczulony na okazję sprzedawca, który chętnie wykorzysta sytuację. „Proszę kupić droższy kabel HDMI – dzięki temu obraz będzie lepszy!” – takie słowa bardzo często padają w sklepach z elektroniką i są to niestety słowa wprowadzające w błąd, nie mające zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Dlaczego tak jest?

Otóż kable HDMI, niezależnie od tego jak zostały oznaczone, nie różnią się od siebie. Oparte są na takich samych technologiach, zbudowane zostały w większości z podobnych materiałów i posiadają identyczne funkcje. Wynika z tego, że niezależnie od tego, czy zakupisz kabel HDM za 10 zł, czy za 200 zł – zarówno kontrast, jak i jakość kolorów czy dźwięku będzie identyczna! Podobna będzie nawet trwałość rozwiązań, w związku z czym… nie warto przepłacać.

Kable HDMI – rozwiązania, które zmieniły komfort naszego życia

Czy są więc jakiekolwiek różnice?

Tak, ale nie wynikają one z ceny, ale z parametrów przesyłu sygnału przez kable, które nie są istotne dla większości z nas. Parametry te mają bowiem znaczenie w przypadku osób, korzystających z telewizorów 4K i chcących cieszyć się najwyższą możliwą rozdzielczością – powinni oni zakupić kabel, którego szybkość przesyłu sygnału będzie na poziomie 18 Gbs/s – w przypadku mniejszy wartości, niemożliwe będzie wyświetlenie ani 4K, ani skorzystanie z HDR, ani osiągnięcie 60Hz.

Warto przy tym wziąć pod uwagę, że chcąc osiągnąć 4K w swoim telewizorze, nie musisz kupować kabli HDMI Premium, które reklamowane są jako specjalnie przeznaczone do tego typu technologii wyświetlania obrazu. Są to rozwiązania certyfikowane, ale droższe, które dadzą taki sam efekt, jak te niecertyfikowane. Kieruj się więc parametrami, umieszczonymi na opakowaniu, a zaoszczędzisz i będziesz mógł cieszyć się najwyższej jakości obrazem każdego dnia!

Kabel HDMI a przyszłość

Choć wiele osób wieszczy nadejście nowych technologii wyświetlania obrazu, my jesteśmy przekonani, że w technologii HDMI tkwi jeszcze wilki potencjał, który nie został do końca wykorzystany. A co za tym idzie – kable HDMI będą towarzyszyły nam jeszcze przez co najmniej kilka lat.