Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Kupno mieszkania czy domu wydaje się bardzo prostą czynnością. Wybierasz dom i go po prostu kupujesz. Ale zaraz, czy cena, której żąda sprzedający, nie jest przypadkiem za wysoka? Jak sprawić, żeby kupno domu nie okazało się finansową porażką.

Nieruchomości to też towar

Wbrew pozorom świadomość, że nieruchomość też jest rodzajem towaru, wcale nie jest taka powszechna. Wynika to zapewne z faktu, że raczej niezbyt często kupujemy mieszkanie czy dom. Jednak istnieje coś takiego, jak rynek nieruchomości i cała rzesza specjalistów, która zajmuje się zagadnieniem handlu nieruchomościami.

Trzeba pamiętać, że zbycie i kupno nieruchomości wymaga zachowania specjalnej formy prawnej, a mianowicie sprzedaż musi być potwierdzona aktem notarialnym. Jest to związane z tym, że z nieruchomościami wiążą się prawa własności, które szczegółowo są uregulowane w różnych aktach prawnych.

Kupować samemu czy przez pośrednika

Kupno domu wymaga sporo uwagi. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim należy znać aktualny stan prawny nieruchomości. To niezwykle ważne, bo może się okazać, że sprzedający wcale nie jest właścicielem, a to może rodzić dla kupującego problemy i to duże. Poza tym bałagan w księgach wieczystych, np. nie wpisani spadkobiercy, mogą rodzić problemy, gdy chcemy zostać wpisani do ksiąg jako nowi właściciele.

Trzeba też wiedzieć, że w księgach wieczystych są zapisane hipoteki. Kupienie mieszkania czy innej nieruchomości z hipoteką, zwłaszcza gdy o tym nie wiemy, może nam sprawić sporo problemów nie tylko prawnych, ale i finansowych.

Kupuj nieruchomości z głową

Życie może nam ułatwić pośrednik, który wiele czynności wykona za nas. Właściwie zostanie nam obejrzenie przygotowanych przez pośrednika nieruchomości i wybór tej jedynej. Oczywiście należy się liczyć z dodatkowymi kosztami, ale za to mamy pewność, że wszystko będzie załatwione.

Cena nieruchomości - jak ustalić

Jeśli kupujemy mieszkanie w dużym mieście, gdzie takich transakcji jest dużo, to problemów z określeniem ceny raczej nie ma. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia, zobaczyć, jakie są ceny i już możemy się zorientować,  na jaki wydatek musimy się przygotować.

Ale co zrobić, gdy jest mało transakcji i ogłoszeń. Rynek nieruchomości i na to znalazł radę. Pomocą służy wtedy rzeczoznawca majątkowy. Ma on specjalistyczne narzędzia, które pozwolą mu ustalić wartość każdej nieruchomości. Możemy skorzystać z jego usług także wtedy, gdy uważamy, że cena, której żąda kupujący jest mocno wygórowana. Rzeczoznawca wykona wycenę wartości, biorąc pod uwagę nie tylko ceny, jakie osiągają nieruchomości w danej okolicy, ale także jej stan.

Korzyści ze specjalistów

Jak widzicie, rynek nieruchomości nie jest taki prosty. Dlatego przy kupnie nieruchomości warto korzystać z usług specjalistów. Dzięki nim kupno nie tylko staje się prostsze, ale także macie pewność, że nie przepłacicie.

Warto rozejrzeć się za takim biurem nieruchomości, które oferuje kompleksowe usługi, czyli nie tylko pomoże przy wyborze i sprawdzeniu stanu nieruchomości, ale także ustali właściwą cenę.

Więcej informacji

Na stronie PozyczPodZastaw.pl znajdziesz ofertę pożyczki pod zastaw nieruchomości - dowiedz się więcej