Obróbka skrawaniem cieszy się dziś dużą popularnością i nic dziwnego, bo za pomocą nowoczesnych maszyn można nie tylko uzyskać powtarzalność elementów, lecz także dużą precyzję w stosunkowo krótkim czasie. Warto jednak pamiętać, że każdy obrabiany element w ostatniej fazie powinien być poddany gratowaniu, by wygładzić krawędzie i pozbyć się zadr.

Wszystko o gratowniku

Takie narzędzia ślusarskie okażą się niezastąpione przy wygładzaniu powierzchni obrabianego elementu i usuwaniu wszelkich zadr i nierówności, jakie powstają najczęściej przy stosowaniu wiórowej obróbki. Można stosować do różnych materiałów takich jak aluminium, miedz, tworzywa syntetyczne czy metal. Główną zaletą gratowania jest zabezpieczenie obrabianych przedmiotów tak, by nie stwarzały zagrożenia dla potencjalnych użytkowników, należy jednak wspomnieć także iż metoda ta w dużym stopniu podnosi także walory estetyczne elementu, który poddany był obróbce oraz wpływa na komfort użytkowania go. Na rynku można nabyć różnego rodzaju gratowniki, jednak na uwagę zasługują tylko te, które wykonane zostały z dobrej jakości materiałów, które zagwarantuje nie tylko odporność urządzenia na uszkodzenia czy szybkie tępienie, lecz także wpłyną na jego niezawodność.

Jak wybrać odpowiedni gratownik?

Wbrew pozorom nie będzie to trudne wyzwanie, wystarczy tylko sprawdzić do jakich celów jest przeznaczony. Symbole znajdujące się na narzędziach nie są bez znaczenia, więc należy ścisłe stosować się do nich, bo inny gratownik potrzebny będzie do wygładzania stali i tworzyw sztucznych a inny do mosiądzu czy żeliwa. Istnieje też możliwość wykonania obróbki obydwu krawędzi blachy, profili czy rur jednak do takich zadać niezbędny będzie specjalny gratownik przeznaczony typowo do takich zadań. Szukając najlepszych rozwiązań, warto skorzystać z oferty technikcnc.pl, gdzie bez trudu można zaleźć wysokiej jakości narzędzia niezbędne w procesie obróbki skrawaniem. Oczywiście ważne jest też to, czy gratownik posiada trzpień teleskopowy, jeśli tak to o jakim wysięgu, jakiego rodzaju oprawka została zastosowana oraz czy w rękojeści jest kieszonka na zapasowe ostrza.

Dobierz odpowiednie ostrza

Z racji, iż gratowniki posiadają wymienne ostrza, należy systematycznie je wymieniać. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ostrzy, więc warto zastanowić się, czy lepszym wyborem będą ostrza ceramiczne, te wykonane ze stali szybkotnącej czy może lepiej zainwestować w ostrza kobaltowe lub węglikowe. Tak naprawdę wybór powinien być uzależniony od tego, do jakich materiałów mają być użyte oraz w jakich warunkach Do zadań specjalnych polecane są ostrza pokryte TIN. W sprzedażny dostępne są ostrza wypukłe, wklęsłe, diamentowe, kształtowe, a nawet ostrza dla osób leworęcznych więc wybór może nie być wcale taki oczywisty. Bardziej wymagające osoby mogą bez trudu nabyć na rynku zestawy narzędzi przeznaczonych typowo do gratowania, w skład których wchodzą nie tylko ostrza, lecz także pogłębiacze i pilniki. Takie zestawy do gratowania są naprawdę funkcjonalne, bo bez trudu można dobrać potrzebne narzędzia bez marnowania czasu.