Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Zapewne słyszałeś ten termin nie raz, być może nawet wiesz co to oznacza. Ale czy wiesz co to jest kampania seo? Czym zajmuje się agencja SEO? W tym artykule postaram się przybliżyć ten owiany nutką tajemniczości temat.

SEO czy SEM

Na początek nieco rozjaśnię terminologię. SEM to Search Engine Marketing czyli marketing w wyszukiwarkach. Jest to bardzo szerokie zagadnienie, szersze niż SEO. Jest to szereg zabiegów mających na celu skierowanie ruchu na stronę www. Zawiera w sobie między innymi SEO, czyli Search Engine Optimization, a po polsku optymalizacja strony pod wyszukiwarki. Potocznie nazywa się to również pozycjonowaniem stron. Należy jednak ostrożnie używać tych terminów, różnica między nimi jest dość subtelna. Pozycjonowanie jest sposobem na podbicie pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarce, ale robienie tego nieudolnie może spowodować odwrotny skutek do zamierzonego. Google może nałożyć kary na stronę za oszukańcze metody, dlatego też należy to robić bardzo rozważnie.

Optymalizacja strony, solo czy ze specjalistą?

Jak wcześniej wspominałem, nieumiejętnym pozycjonowaniem można sobie bardzo zaszkodzić. Kampanię SEO można prowadzić na wiele różnych sposobów, zaś prawda jest taka, że nie ma jedynego słusznego. Najlepszym pomocnikiem jest tutaj doświadczenie. Jeśli go nie mamy, jesteśmy skazani na błądzenie i eksperymentowanie. W Internecie roi się od poradników, które bywają niestety wątpliwej jakości. Dodatkowo, to co było aktualne rok temu, teraz już często nie jest istotne.

Z pomocą może wkroczyć agencją SEO lub SEM. Profesjonalna firma, która zajmuje się optymalizacją stron pod wyszukiwarki. Specjaliści z doświadczeniem, którzy zidentyfikują naszego słabe strony, ocenią które działania przyniosą najwięcej korzyści przy jednocześnie braku ryzyka. Ile kosztuje kampania SEO? Rozczaruję Cię, niestety nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jaki zakres pracy im się zleci. Odpowiedzieć należy na kilka pytań:

  • czy kod HTML strony jest odpowiednio zoptymalizowany?
  • występują błędy na stronie lub wąskie gardła, które spowalniają ładowanie strony?
  • czy nasza strona jest responsywna, tj. czytelna na urządzeniach mobilnych?
  • czy dbałeś o strukturę strony i odpowiednie linkowanie wewnętrzne?
  • pisałeś sam treści czy skopiowałeś je z ogólnodostępnych źródeł?

Jak sam widzisz, nie jest to taki łatwy proces, optymalizacja strony to kompleksowy zabieg. Trzeba odpowiedzieć na dziesiątki pytań, przemyśleć strategię i wdrożyć plan naprawczy.

W jaki sposób szukać odpowiedniej agencji SEO?

Kolejne trudne zadanie. Również nie ma jedynej skutecznej metody. Z pewnością warto się rozeznać wśród zaufanych osób, czy zatrudniali kogoś w tym zakresie. Czy są zadowoleni, czy uzyskali pomoc i odpowiedź na wszystkie swoje pytania, a ich opiekun rozwiał wszystkie wątpliwości. Przede wszystkim zaś, czy odnieśli realny skutek przeprowadzonej kampanii. Jak to ocenić? To już zależy od celu, sklep na pewno chciałby mieć większy ruch i lepszą konwersję, a co za tym idzie - sprzedaż. Blogera zapewne zadowoli zwiększony ruch na stronie.

Czego Tobie nie polecam? Szukania takich osób na Facebook grupach. Statystycznie rzecz ujmując, znajdziesz tam kogoś dobrego. Ja wychodzę z założenia, że dobry fachowiec nie szuka pracy, tylko kolokwialnie mówiąc nie wyrabia się z robotą. Prawdopodobnie ma na tyle zleceń, że jego zmartwieniem jest poukładanie tak pracy by dowieźć wszystkie zlecenia.

Podsumowując, optymalizacja strony jest skomplikowanym procesem. Jeśli ma być dokonane kompleksowo i profesjonalnie, najlepiej zapłacić doświadczonym fachowcom. W najlepszej sytuacji jesteś gdy dopiero planujesz otworzyć swój sklep lub witrynę www. Nie martw się, jeśli już jesteś na rynku, nie ma takiej rzeczy, której nie można naprawić.

Pozycjonowanie stron internetowych