Wielu z nas z pewnością pamięta jak urządzone były stare domy. W ich centrum zwykle znajdowała się kuchnia węglowa. Do dzisiaj można ją znaleźć w niektórych gospodarstwach domowych. Kuchnie tego typu zwykle są umieszczone przy ścianach, dzięki czemu ogrzewają też ściany. W starym budownictwie takie piece umieszczało się zwykle w rogu, wewnątrz pomieszczenia.
Rodzaje kuchni węglowych
Jak wspomniano wcześniej, niegdyś kuchnie węglowe były niezwykle popularne. Ciekawą możliwością była kuchnia węglowa z piekarnikiem. Dzięki temu możliwe było wypiekanie różnych ciast i innych dań. Dodatkową zaletą było to, że kiedy piekarnik był nieużywany, można było wyłożyć go specjalną cegłą szamotową, dzięki czemu wzrasta pojemność cieplna kuchni.
Niektóre kuchnie węglowe były także wyposażone w wędzarnie. Znajdowała się ona na ścianie, na której były zamontowane przewody kominowe. Podczas wędzenia zamiast węgla używało się drewna.
Co warto wiedzieć o kuchniach węglowych?
Kuchnie węglowe to przede wszystkim produkty Polskie, jednak wiele z nich jest także importowanych z zagranicy. Jak wspomniano wcześniej, mogły być one wyposażone w piekarnik czy wędzarnię.
Wiele kuchni węglowych jest wyposażonych w specjalne podkowy, które są przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej oraz pozwalają na obsługę dodatkowego grzejnika np. w łazience.
Współcześnie w ofercie sklepów dostępne są kuchnie gazowe w różnych wersjach cenowych. Ciekawym rozwiązaniem są też nowsze kuchnie z płaszczem wodnym. Mają one dużo większą moc i mogą ogrzać nawet cały dom.
Działanie kuchni węglowej
Kuchnia węglowa to bardzo ciekawe rozwiązanie, które spełnia dwie funkcje. Pozwala ona przygotować różne, gorące dania, a także ogrzać pomieszczenia czy podgrzać wodę użytkową. Paliwo można dokładać z góry lub poprzez otwieranie drzwiczek z przodu. Piec może działać w różnych trybach.
Przed każdym rozpaleniem piec należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu kotła. Z kolei komorę oraz wymiennik należy czyścić, gdy zabrudzenia wynoszą więcej niż 2 mm. Oczyszczenie tych elementów odbywa się przez zdemontowanie płyty górnej i usunięcie zanieczyszczeń, które zgromadziły się wewnątrz kotła. Najlepiej jest użyć do tego specjalną szczotkę lub inne skrobaki.
Aby piec węglowy działał bezpiecznie, przede wszystkim należy go prawidłowo podłączyć do instalacji. Do każdego zestawu jest dołączona specjalna, szczegółowa instrukcja. Obowiązkowo należy się dostosować do zaleceń producenta, aby zapewnić efektywną i bezpieczną eksploatację przez długie lata.
Kuchnia węglowa to świetne rozwiązanie, kiedy z jakiś powodów zostanie wyłączony prąd. W takim wypadku można ugotować obiad i ogrzać dom, bez użycia prądu. Jest to duże udogodnienie dla całej rodziny, kiedy np. wichura zerwie przewody elektryczne czy elektrownia boryka się z poważną awarią w dostawie prądu. Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami i wybrać rozwiązanie, które będzie najlepsze i najbardziej skuteczne w danej sytuacji.
Więcej informacji Asortyment dodatkowy znajdziesz w sklepie Szalony Max - piece z płaszczem wodnym, kowadła, meble warsztatowe i wiele więcej.