Zielonogórscy policjanci są już przygotowani do imprez związanych z tegorocznymi obchodami Dni Zielonej Góry. Jak każdego roku ponad 100 policjantów każdego dnia będzie czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców i winobraniowych gości.

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego Winobrania. Zielonogórscy policjanci podczas odpraw dopracowują ostatnie szczegóły zabezpieczenia imprez i dyslokacji służb podczas wszystkich dni i imprez towarzyszących. Jak co roku aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta, a także osobom, które w tym dniach odwiedzą Zieloną Górę, do służby zostanie skierowanych każdego dnia ponad 100 policjantów prewencji, ruchu drogowego i służb kryminalnych. Na ulicach, placach i skwerach będą zarówno patrole piesze, jak i rowerowe oraz zmotoryzowane. Zielonogórskich policjantów wesprą w tych dniach koledzy z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji oraz Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Szczególnym akcentem tegorocznego Winobrania będzie nowy bachusik – POLICJANTIKUS – który wita mieszkańców i gości na zielonogórskim deptaku obok pomnika Bachusa. Dodatkowo w poniedziałek, środę i piątek od godziny 12.00 przy ulicy Pieniężnego obok Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie działało policyjne stoisko prewencyjne. W tym miejscu będzie można porozmawiać z policjantami o zasadach bezpieczeństwa oraz dowiedzieć się wszelkich szczegółów dotyczących służby w Policji.

Podczas Winobrania obowiązują przepisy o wychowaniu w trzeźwości. Spożywanie alkoholu dozwolone jest jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Za złamanie tego przepisu grozi mandat karny do 100 zł lub wniosek o ukaranie może być skierowany do sądu. Na zielonogórskim deptaku jest dużo wyznaczonych miejsc, gdzie alkohol może być spożywany legalnie. We wszystkich innych miejscach publicznych patrole policji będą interweniować jeśli spotkają osoby, które popełniają to wykroczenie.

Alkohol powoduje często zachowania niezgodne z prawem i normami społecznymi - zaśmiecanie, zanieczyszczanie, zakłócanie porządku, spoczynku nocnego, wybryki nieobyczajne - za to również osoba popełniająca takie wykroczenie może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie będzie skierowany do sądu.

Dużym wsparciem dla policjantów i służb porządkowych będzie miejski monitoring, którego sieć składająca się z kilkudziesięciu kamer o doskonałej jakości obrazu jest rozmieszczona m.in. w obrębie deptaka i jego okolicach. Kamery monitorujące nagrywają to co dzieje się w mieście, a osoby je obsługujące będą miały za zadanie natychmiast powiadamiać policjantów, gdy tylko zauważą coś niepokojącego. Świadomość obecności nowoczesnego miejskiego monitoringu z pewnością ostudzi zapał osób chcących zachowywać się niezgodnie z prawem.

Główny sztab winobraniowy w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze będzie działał już od soboty (04.09) od godzin porannych i będzie działał niezależnie od dyżurnego jednostki. Część policyjnych patroli będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem, natomiast dyżurny jednostki będzie kierował patrole do bieżącej obsługi zdarzeń na terenie miasta i powiatu.