Barman – opis zawodu

Barman to pracownik barów, pubów, kawiarni czy restauracji. A także innych placówek, w które w swojej ofercie zawierają gastronomię – hotele, dyskoteki czy galerie handlowe. Głównym zadaniem barmana jest obsługa gości polegająca na serwowaniu zamówionych napojów, drinków czy potraw. Niekiedy także ich przygotowywanie wedle unikalnych firmowych receptur lub nawet swoich własnych. Przeważnie pracuje przy ladzie, choć zdarza się, że pełni też funkcję kelnera lub baristy. Wiele zależy od własnych kompetencji barmana i charakteru lokalu. Barman stanowi wizytówkę i reprezentację lokalu. Świadczy swoim zachowaniem, wyglądem i podejściem do klienta. Oprócz tego barman musi rozliczać się ze sprzedanych towarów, dbać o dostawy, sporządzać raporty i inną stosowną dokumentację.

Szerszy opis zawodu barmana jest dostępny na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/zobacz-jak-wyglada-praca-jako-barman/.

Barman – wymagania zawodowe

Do pracy w tym zawodzie preferuje się osoby z przynajmniej zawodowym wykształceniem gastronomicznym. A także z ukończonymi kursami barmańskimi, które zwieńczone są egzaminem i dyplomem. Szczególnie cenione są dyplomy SPB-PBA, zwłaszcza wydane po angielsku z uwzględnieniem wymogów Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów – IBA. Takie oferują rozmaite szkoły barmańskie albo Stowarzyszenie Polskich Barmanów. Wskazane są oczywiście talenty zawodowe – zręczność, dobra organizacja pracy, znajomość poszczególnych napojów, alkoholi i umiejętność ich efektywnego mieszania. A także predyspozycje osobowościowe – barman powinien być osobą komunikatywną, otwartą, z poczuciem humoru, umiejętnością słuchania, o przyjemniej aparycji i sposobie bycia. Z punktu widzenia pracodawcy istotna jest też punktualność, dyspozycyjność, kreatywność i kultura osobista.

Więcej o tym jak zostać barmanem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-barmanem-wyksztalcenie-zawodowe-w-pracy-jako-barman/.

Barman – warunki pracy

Praca barmana odbywa się bezpośrednio w lokalach gastronomicznych. Z tego też powodu musi wyrobić sobie książeczkę sanepidowską. Najczęściej przebywa przy ladzie, obsługując gości, choć także może pełnić funkcję kelnera, konferansjera, baristy czy kucharza. Często przebywa w zadymionym i głośnym od gwaru tłumu i muzyki pomieszczeniu. Oraz pracuje w późnych godzinach wieczornych i nocnych. To praca, w której częsty i istotny jest kontakt z klientami. Ci mogą być bardzo rozmaici i z każdym barman musi potrafić rozmawiać i kulturalnie obsłużyć. To też presja wykonywania zamówień, co może powodować stres.

Barman – zatrudnienie i zarobki

Barman zatrudnienie znaleźć może w niemal każdej gastronomi. Zarobki uzależnione są od miejsca zatrudnienia, doświadczenia, renomy lokalu czy zdobytych kompetencji. Zarobki barmana najczęściej wahają się w okolicach 2000 – 3600 zł brutto. Oprócz tego barman liczyć może na napiwki, choć nie jest to w Polsce rozpowszechnionym zwyczajem.