Styczniki SLA to jeden z elementów, z których składa się obwód elektryczny. Ich obecność w układzie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania różnych sprzętów. Ze względu na szerokie zastosowanie styczników i ich trwałość używa się ich zarówno w domowych instalacjach, jak i w różnych przedsiębiorstwach.
Jak działają styczniki SLA?
Działanie styczników SLA polega na przekazywaniu sygnału prądowego lub napięciowego. Styczniki SLA służą do uruchamiania układów silnoprądowych, np. silników elektrycznych. Dzięki nim zabezpiecza się różne sprzęty przed uszkodzeniem z powodu nagłej zmiany napięcia lub wystąpienia innego czynnika groźnego dla układu.
Użycie styczników SLA zmniejsza ryzyko awarii układu elektrycznego. Ważne jest jednak dopasowanie rodzaju elementu i jego parametrów do sposobu użytkownika obwodu. W przeciwnym razie stycznik nie spełni swojej funkcji.
Jakie parametry są ważne przy wyborze stycznika SLA?
Przy wyborze styczników SLA powinno się zwrócić uwagę między innymi na: napięcie pracy, moc rozłączalną, wartość prądu stałego i napięcie cewki. Są to parametry, które determinują sposób pracy elementu i jego przeznaczenie do konkretnych układów. W zależności od wybranego typu stycznika można zamontować go w dużym silniku spalinowym lub w obwodzie, który doprowadza prąd do maszyn produkcyjnych. W razie problemów z dobraniem odpowiedniego stycznika, powinno się skorzystać z pomocy doradców w sklepie z osprzętem elektrycznym. Równie dobrze można sprawdzić zalecenia producenta maszyny lub silnika w kwestii stosowania poszczególnych elementów układu elektrycznego.