Busker Tour wraca do Zielonej Góry 26–27 sierpnia z artystami

Międzynarodowy festiwal Busker Tour wraca na ulice Zielonej Góry — dwa dni pełne żonglerki, pokazów ognia i artystów z kilku kontynentów. Weź kapelusz na napiwki i zaplanuj spacer 26–27 sierpnia: uliczne sceny zamienią centrum miasta w arenę międzynarodowych występów.
- Zielona Góra ożywa — Busker Tour przyjeżdża 26–27 sierpnia
- Zadbaj o plan i portfel — informacje praktyczne dla mieszkańców
Zielona Góra ożywa — Busker Tour przyjeżdża 26–27 sierpnia
W ostatni weekend sierpnia, 26 i 27 sierpnia 2025 roku, mieszkańcy Zielonej Góry mogą spodziewać się ulicznych spektakli w liczbie kilkunastu pokazów przygotowanych przez artystów z różnych krajów. Festiwal przyjeżdża w nowej odsłonie programu — każdy z pokazów na terenie miasta będzie prezentacją premierową dla zielonogórskiej publiczności.
Wśród prezentowanych umiejętności pojawią się tradycyjne numery cyrkowe, takie jak jazda na monocyklu i żonglerka, a także bardziej widowiskowe akcenty: futbolowe triki, rzucanie nożami oraz pokazy z użyciem ognia. Nie zabraknie też koncertów z autorską muzyką i innych form performansu.
Zadbaj o plan i portfel — informacje praktyczne dla mieszkańców
Wstęp na wszystkie występy Busker Tour jest bezpłatny. Zgodnie z tradycją występów ulicznych organizatorzy przypominają jednak, by w przypadku podobań się pokazu zostawić coś w kapeluszu artystów.
Organizatorami wydarzenia są Zielonogórski Ośrodek Kultury w ramach cyklu wydarzeń Lato Muz Wszelakich oraz Małgorzata Węglarz (Busker.pl), która pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu.
Busker Tour to projekt odbywający się w szeregu polskich miast w sierpniu i wrześniu 2025 roku. Harmonogram tras w 2025 przedstawia się następująco: 10.08.2025 — Żary (w ramach Międzynarodowych Plenerowych Spotkań ze Sztuką), 23–24.08.2025 — Krotoszyn, 26–27.08.2025 — Zielona Góra, 30–31.08.2025 — Zduńska Wola, 05–07.09.2025 — Wrocław. W sumie w ramach tegorocznej edycji w różnych miastach wystąpi ponad 30 grup.
Festiwal ma charakter międzynarodowy — w poprzednich i obecnych edycjach na scenach ulicznych pojawiali się wykonawcy z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Chile, Rumunii i innych krajów. Program kuratoruje Małgorzata Węglarz; regularnie zaprasza zarówno artystów podróżujących sezonowo, jak i wykonawców debiutujących poza ich ojczyznami.
Organizatorzy i artyści przypominają, że podczas pokazów ulica staje się sceną: występy rozpoczynają się po rozłożeniu znaku z logo festiwalu lub wyznaczeniu przestrzeni (np. liną lub zaznaczeniem wodą), a przechodnie zatrzymują się i stają się publicznością.
Wydarzenie jest marką rozpoznawalną w środowisku cyrkowym i wśród twórców ulicznych; wiele osób, które debiutowały na Busker Tour, obecnie regularnie występuje na innych festiwalach w kraju i za granicą.
Na podst. ZOK
Ostatnie Artykuły

Od leśnych ścieżek do rodzinnego rajdu. Zielonogórskie singletracki mają już swoją historię

11-latek na quadzie uderzył w ogrodzenie - policja ostrzega rodziców

Angielskie komunikaty w autobusach MZK. Turystom będzie łatwiej

Seniorzy rozkręcili Salę Szeptów. W programie muzyka i warsztaty z gliny

Policjanci na motocyklach ostrzegają - większość wypadków zaczyna się od auta

Nowa szefowa poradni przyszpitalnych chce przełamać barierę internetu dla seniorów

Pracownia bronchoskopii w Zielonej Górze przyspieszyła diagnostykę płuc

Nowa szefowa oddziału płuc w Zielonej Górze. Stawia na diagnostykę i rozmowę

Trzy obwodnice już działają. KPO dołożyło do nich blisko 3 mld zł

Czterech kierowców zatrzymanych o świcie - rekordzista miał ponad promil

Sulechowska zwęża się i zamyka. W lipcu kierowcy pojadą objazdem

Agregat zniknął z elektrowni, a kryminalni znaleźli jeszcze coś więcej

Przy stacji PKP w Nietkowicach zmieni się przejazd. Nowe zasady już w lipcu

Autobusy 5 i 15 pojadą inaczej. Tydzień bez trzech przystanków
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Miasta Zielona Góra - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- WOSiR Drzonków - kontakt, godziny, rezerwacje i cennik
- KRUS Oddział Regionalny w Zielonej Górze - kontakt, godziny, rejestracja rolników, emerytury
- Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Zielonej Górze - kontakt, oddziały, scalenie gruntów
- Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Sąd Rejonowy w Zielonej Górze - kontakt, wydziały, godziny i e-usługi
