Tablica interaktywna – dlaczego jest to dobre rozwiązanie w edukacji?

Szybki oraz przepełniony technologią świat sprawia, że motywacja dzieci do nauki staje się nie lada wyzwaniem, nie wspominając już o utrzymaniu uwagi na dłużej. Rolą nauczycieli staje się zatem także to, aby do lekcji wprowadzać nowoczesne technologie, które pomogą uzyskiwać naprawdę zadowalające rezultaty.

Nie każdy, a szczególnie konserwatywni nauczyciele mogą mieć problem z tym, aby przekonać się do tego rozwiązania, natomiast sama tablica interaktywna to szansa na to, aby standardowe lekcje stały się o wiele bardziej interesujące.

Jakie zalety posiadają tablice multimedialne?

Tablice interaktywne sprawiają, że różne style nauczania są ze sobą połączone. Dla ucznia oznacza to, że może pozyskiwać wiedzę przez słuch, dotyk, a jednocześnie też przez interakcję. Tym samym, każdy nauczyciel zyskuje zupełnie nowe, a także innowacyjne sposoby na to, aby wdrażać zaplanowany program tematyczny. Uczniowie będą lepiej się uczyć, a także znacznie więcej zapamiętywać z lekcji.

Tablice multimedialne pozwalają, aby dzieci miały interakcję z nauczanym materiałem. To sytuacja, w której uczeń staje się częścią prowadzonej lekcji, a przez ma też okazję znacznie lepiej współpracować. Dzięki rysowaniu, pisaniu oraz dotykaniu tablicy, wzrasta szansa na lepsze zrozumienie materiału. Co ważne, gry edukacyjne mogą odbywać się nawet przez całą godzinę lekcyjną, a tablice tego typu gwarantują natychmiastowe informacje zwrotne. To dobra wiadomość dla nauczycieli, którzy mają znacznie ułatwiony proces oceniania uczniów.

Tablice interaktywne to czyste urządzenia, które nie wymagają częstej konserwacji. Nie stosuje się tutaj żadnej kredy, pisaków oraz innych przyborów tego typu. Wszelkie dane, modyfikowane są przy pomocy specjalnego pisaka do podświetlania, pisania oraz rysowania. Sprawia to, że przestrzeń robocza jest uporządkowana – nie ma miejsca na chaos. To bardzo wygodne rozwiązanie, a należy też zwrócić uwagę na to, że nie trzeba ich czyścić.

Na tablicach interaktywnych możemy wyświetlać materiały multimedialne różnego rodzaju materiały multimedialne, a to filmy, ilustracje, zdjęcia, mapy, czy też wykresy. Nauczyciel zyskuje tym samym niezliczoną liczbę opcji. Otwiera się zatem możliwość tworzenia bardzo kreatywnych lekcji, a wszystko na poczet zainspirowania podopiecznych.

Co ciekawe, możemy pozwolić sobie na integrację tablic integracyjnych z różnymi technologiami, poprawiając tym samym proces uczenia się. Wszelkiego typu komputery, mikroskopy, kamery i aparatu mogą być dołączane to tablic, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją funkcjonalność. Finalnie, mamy niemalże nieograniczone możliwości, a uczniowie wyróżniają się większą uwagą na lekcjach, lepiej rozumieją materiał, a koniec końców mają też lepsze wyniki w nauce.

Tablice interaktywne i ich znaczenie

Wykorzystanie tablic interaktywnych wzrosło szczególnie w ciągu ostatniej dekady, a szkoły i biura stosują je zarówno do wsparcia procesu nauki, jak i do poprawy komunikacji oraz inspirowania do wyższego poziomy wzajemnej współpracy. Tablice multimedialne oferują sobą wiele narzędzi, które powodują, że wszelkie prezentacje, lekcje oraz wideokonferencje są lepiej przyswajalne. Możliwe jest uzyskanie pełnego wsparcia dla materiałów multimedialnych, a to teksty, obrazy, audio oraz wideo. Prezentacje mogą być bardziej rozbudowane. W odróżnieniu do standardowych tablic, te nie mają jakichkolwiek ograniczeń oraz nie wymagają zastosowania standardowych przyborów piśmienniczych.

Uczenie się na najwyższym poziomie

Tablice interaktywne projektuje się w taki sposób, by uczeń mógł łatwiej przyswoić konkretną koncepcję. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny – niektórzy są słuchowcami, inni wzrokowcami, a jeszcze inni ruchowcami. Oznacza to, że przy pomocy tablicy multimedialnej, możliwe jest przekazywanie wiedzy na wiele sposobów. Wpływa to bezpośrednio na poziom absorpcji, syntezy, a także retencji informacji.