Zielonogórscy policjanci od wielu lat dbają nie tylko o bezpieczeństwo najmłodszych – działania edukacyjne kierują również do seniorów. W tym tygodniu spotkali się z seniorami w Czarnej. Rozmawiali o tym jak uniknąć oszustwa i kradzieży, a także o tym jak ważne jest zachowanie ostrożności w kontaktach z obcymi osobami.
Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze wraz z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odwiedzili w tym tygodniu seniorów w Czarnej w gminie Zabór. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu “Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” oraz obchodów “Dnia Seniora”
Policjanci podczas spotkania rozmawiali z seniorami o ochronie przed wyłudzeniami i oszustwami. Uczestnikom przedstawiono najczęstsze metody stosowane przez oszustów, jak np.: "na wnuczka", "na policjanta", "na inkasenta", ale również przestrzegano przed domokrążcami, którzy korzystając z nieuwagi właścicieli mieszkań okradają ich. Policjanci przypomnieli też zasady bezpiecznych zachowań w codziennym życiu, bezpieczeństwo danych osobowych oraz mienia. Jednak najwięcej uwagi poświęcono działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze, wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia.
Seniorzy uczestniczący w spotkaniu aktywnie dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając o sytuacjach, które ich spotkały. Policjanci poprosili uczestników spotkania o dzielenie się wiedzą z innymi seniorami w rodzinie i sąsiedztwie. Policjanci przypomnieli, że w przypadku sytuacji nagłych, w których rodzina potrzebuje pomocy finansowej, należy sprawdzać i konsultować decyzję z członkami rodziny. Pośpiech jest tu złym doradcą a na nadmierną ufność osób starszych często przestępcy wykorzystują. Przypomnieli również by zwracać baczniejszą uwagę gdzie przechowujemy swoje oszczędności i komu je przekazujemy. Uświadamiali też seniorów jakie należy podjąć kroki w przypadku stania się ofiarą przestępstwa. Ta wiedza pomoże starszym ludziom w unikaniu codziennych zagrożeń.
Policjanci prosili seniorów o ostrożność w kontaktach z obcymi osobami, które wykorzystują ufność starszych osób. Seniorzy, jak sami mówili policjantom, nie mieli świadomości, że sami w różnych sytuacjach dają możliwość, a wręcz czasami swoją ufnością zachęcają sprawcę do oszustwa. Policjanci poinformowali także uczestników spotkania jakie kroki należy podjąć w przypadku stania się ofiarą przestępstwa.
Podczas spotkania seniorzy otrzymali od policjantów materiały profilaktyczne oraz przydatne gadżety (breloki z latarką, smycze i torby zakupowe).