Stłuczka w Zielonej Górze. Czy zawsze warto skorzystać z autocasco?

Niewielkie stłuczki są codziennością nie tylko w Zielonej Górze – zdarzają się w każdym większym mieście. Jeśli z jakichś względów skorzystanie z OC w celu usunięcia szkody jest niemożliwe, jedynym rozwiązaniem pozostaje autocasco. Czy jednak zawsze warto decydować się na likwidację zniszczeń z AC? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Kiedy OC nie zadziała?

Jak można przeczytać na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/, obowiązkowe dla wszystkich samochodów ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pozwala na ubieganie się o odszkodowanie od sprawcy zdarzenia. Jeżeli więc inny kierowca wyrządził w Twoim aucie szkody, masz prawo do starania się o rekompensatę z jego OC. Problem w tym, że w niektórych lokalizacjach – np. w strefie ruchu – nawet jednoznaczne sprawstwo innego uczestnika ruchu wyklucza stwierdzenie winy przez policję. Również wówczas, gdy to Ty spowodowałeś szkodę, tracisz prawo do odszkodowania z OC. W takich przypadkach pozostaje jedynie Twoje autocasco, z którego możesz uzyskać rekompensatę. Czy jednak zawsze warto się o nią ubiegać z AC?

Jakich szkód nie warto naprawiać z autocasco?

Poza nielicznymi wyjątkami zawartymi w wyłączeniach wyszczególnionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco obejmuje wszelkiego rodzaju szkody. Nie ma znaczenia ani ich skala, ani to, kto je spowodował – zawsze możesz się ubiegać o rekompensatę ze swojego AC. Pojawia się jednak pytanie, czy bez względu na okoliczności jest to opłacalne i warto się decydować na taki krok? Odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego?

Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma z jednej strony wartość powstałych szkód, a z drugiej skala utraty zniżek, z jaką należy się liczyć po zgłoszeniu zdarzenia u ubezpieczyciela. Należy mieć bowiem świadomość, że choć właściciel polisy nie płaci bezpośrednio z własnej kieszeni za usunięcie szkód z autocasco, to z tego tytułu zdecydowana większość towarzystw odbiera kierowcy uzyskane wcześniej zniżki. A to oznacza wyższą składkę w przypadku wykupienia kolejnego ubezpieczenia AC.

Sprawdź, czy skorzystanie z autocasco się opłaca

Jeżeli więc dojdzie do szkody, którą można usunąć wyłącznie z autocasco i zastanawiasz się, czy będzie to opłacalne, dokładnie oblicz koszt naprawy. Dowiedz się, z jakimi podwyżkami za kolejne wykupione ubezpieczenie dla BMW, Volkswagena, Opla, Forda czy każdego innego auta będzie wiązało się usunięcie szkód – jeśli skala podwyżek okaże się niższa niż wartość naprawy, zlecenie jej towarzystwu ubezpieczeniowemu będzie odpowiednią decyzją. Jeżeli jednak zniszczenia są na tyle niewielkie, że jesteś w stanie je usunąć we własnym zakresie np. za 200 zł, podczas gdy naprawa z AC wiąże się z wzrostem ceny polisy o 500 zł, lepiej zrezygnować z tego rozwiązania i radzić sobie samemu, bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ponadto należy pamiętać, że w umowie autocasco może być wyznaczona franszyza integralna. Co to takiego? Określa ona kwotę, poniżej której odpowiedzialność towarzystwa zostaje wyłączona – jeśli więc jej wartość wynosi np. 500 zł, a szkoda została wyceniona na 300 zł, towarzystwo odmówi naprawy i będzie ona możliwa wyłącznie we własnym zakresie. Nie zmienia to faktu, że autocasco jest ubezpieczeniem, które zdecydowanie warto polecić. Jeżeli poszukujesz atrakcyjnej oferty tego rodzaju polisy, w jej znalezieniu pomoże Ci wybrany agent ubezpieczeniowy w Zielonej Górze, a także internetowy kalkulator ubezpieczeń OC i AC.