"Tajniacy", "Monopoly", "Jenga" - najlepsze gry planszowe na długie zimowe wieczory

Gry planszowe to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Idealnie sprawdzają się one na długie zimowe wieczory, pozwalając spędzić miło czas ze swoimi bliskimi i oderwać się od ekranów telewizorów oraz smartfonów. W tym artykule przekonasz się, dlaczego jeszcze warto grać w gry planszowe oraz jakie z nich warto wybrać!

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Planszówki oprócz rozrywki, niosą za sobą szereg korzyści. Po pierwsze zmuszają one do interakcji międzyludzkich, co pomaga pogłębić relacje z naszymi bliskimi. Na rynku istnieją gry, dzięki którym można lepiej poznać drugą osobę lub takie, które uczą lepszej komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Po drugie wiele gier rozwija logiczne myślenie, pobudza wyobraźnię, a nawet poprawia naszą inteligencję emocjonalną. Jest to doskonały trening dla naszych szarych komórek. Istnieją również planszówki, dzięki którym możemy poprawić naszą zręczność czy refleks.

Warto wspomnieć o grach edukacyjnych, które są świetną formą nauki dla najmłodszych i nie tylko! Ponadto dzięki takiej formie rozrywki mamy szanse ćwiczyć umiejętność rozwiązywania problemów, a także naszą kreatywność i cierpliwość. Co więcej, gry planszowe przynoszą mnóstwo śmiechu i pomagają w tworzeniu hormonów szczęścia, czyli endorfin, co ma zbawienny wpływ, gdy za oknem szarówka.

Jakie gry planszowe wybrać?

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych gier planszowych. Są wśród nich gry przygodowe, edukacyjne, słowne, logiczne, towarzyskie, zręcznościowe czy strategiczne. Poniżej przedstawiono zestawienie najpopularniejszych planszówek.

Tajniacy

Tajniacy to gra lubiana na całym świecie. Gracze dzielą się na drużyny i próbują nawiązać kontakt ze wszystkimi swoimi agentami, otrzymując od Szefa Wywiadu hasła, które pozwalają na odgadniecie kryptonimów. Jest to gra, która pozwala odnajdywać wzorce, dobierać słowa, współpracować ze swoją drużyną i przede wszystkim świetnie się bawić.

Monopoly

Monopoly to jedna z najbardziej znanych gier planszowych, w którą mogą grać zarówno dzieci i dorośli. Na start gry każdy z graczy otrzymuje pewną sumę gotówki, za którą może kupić w trakcie gry przeróżne nieruchomości. Celem gry jest zebranie jak największą sumę pieniędzy i stawianie kolejnych "budowli".

Jenga

Doskonałym wyborem jest też klasyczna Jenga, która jest świetną grą zręcznościową. Gracze muszą wyciągać na przemian jeden klocek z dowolnego piętra ułożonej wieży i położyć go na szczycie, tak by wieża się nie zawaliła.