Zegar tyka już od czwartku, od momentu podpisania umowy z firmą Exalo Drilling. Szkoła z oddziałami przedszkolnymi będzie miała boisko na dachu!

Sołectwo Łężyca to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dzielnic Zielonej Góry. Mieszka tu już ponad trzy i pół tysiąca osób. O Czarkowie mówi się, że to osiedle młodych. Dzieci jest tu co nie miara. – Rodzice podczas spotkań z mieszkańcami czy festynów od lat sygnalizują potrzebę powstania szkoły – relacjonuje Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w urzędzie miasta.

Dotychczas dowozili dzieci do szkół. Nieopodal powstał Zespół Edukacyjny nr 10, Akademia Talentów i została rozbudowana SP nr 11, ale to nie wystarcza. Teraz opiekunowie mogą odetchnąć z ulgą. Przy ul. Architektów stanie szkoła z oddziałem przedszkolnym.

Kontrola rodzicielska działa

- To zadanie, nie wyzwanie – mówi Janusz Jankowski, prezes zarządu KTBS Sp. z o.o. – Nie zakładamy problemów, nie widzimy zagrożeń. Wykonawca musi zacząć od opracowania projektu technicznego i uzyskania dziennika budowy, za dwa miesiące powinna być wbita pierwsza łopata

Zadaniowo do sprawy podchodzą również przedstawiciele firmy Exalo Drilling. – Zdajemy sobie sprawę, że będziemy pracować pod presją rodziców, ale jesteśmy przyzwyczajeni, że patrzą nam na ręce – mówi Sylwester Janyszko, pełnomocnik wykonawcy Exalo Drilling. – Presja motywuje – dodaje Stanisław Niedbalec, prezes zarządu Exalo Drilling.

Zadecydują mieszkańcy

Zespół edukacyjny stanie przy ul. Architektów. Za projektem stoi pracownia Arcus. Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł. Przedszkolaki i uczniowie, oprócz gmachu, dostaną plac zabaw, parking dla rowerów i boisko na dachu! Nie zabraknie stołówki, biblioteki, sali informatycznej i salki sportowej. Co jeszcze? Okaże się po konsultacjach społecznych. Do wyboru będą m.in.: miasteczko ruchu drogowego, wiata rekreacyjna, muzyczny plac zabaw - takiego jeszcze nie ma w Zielonej Górze i pumptrack do jazdy na rolkach, deskorolkach i rowerach. Do zagospodarowania jest około 1,8 hektara terenu!

Dla dzieci i… rodziców

– Aktualnie pracujemy nad przedstawieniem kilku koncepcji do wyboru. Mieszkańcy Łężycy powinni być zadowoleni, bo nie mają w okolicy terenu do rekreacji – relacjonuje radny Filip Gryko (Zielona Razem), który pilotuje temat konsultacji społecznych. – Chcemy, by po godzinach lekcyjnych placówka była również miejscem integracji mieszkańców – dodaje W. Haręźlak.

Wykonawca na realizację zadania ma 17 miesięcy od podpisania umowy. – W roku szkolnym 2024/25 dzieci powinny już ruszyć do szkoły. Nabór planujemy uruchomić w przyszłym roku na wiosnę – zakłada W. Haręźlak.

Fot. Bartosz Mirosławski UM
Fot. Bartosz Mirosławski UM