Chronią przed owadami, kroplami deszczu, kurzem, oślepiającym słońcem i szkodliwym promieniowaniem. Okulary rowerowe to nie kwestia mody, ale bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Podobnie jak kask pełnią funkcję ochronną, a także mają za zadanie zabezpieczyć nas przed niebezpiecznymi sytuacjami w trakcie jazdy na rowerze.
Jakie okulary wybrać?
Wyobraźmy, że siedzimy na ławce i nagle do oka wpada nam owad. Co robimy? Pierwszą odruchową reakcją jest jak najszybsze pozbycie się go z oka, dopiero później myślimy, jak zrobić to skutecznie. Co, jednak gdybyśmy jechali po ulicy na rowerze z prędkością 30 km/h? Stworzyłoby to bardzo niebezpieczną sytuację, która mogłaby się źle skończyć. Oczywiście zdarzy się to tylko wtedy, gdy nie ochronimy oczu za pomocą okularów.
Odpowiednie okulary rowerowe powinny w przede wszystkim być dopasowane do naszej twarzy. Dobrze przecież wiemy, jak ważne jest zapewnienie sobie komfortowego wyposażenia podczas jazdy na rowerze – tak jak i przy innym rodzaju aktywności. Nasze głowy różnią się nie tylko pod względem rozmiaru, lecz także kształtu, dlatego warto w pierwszej kolejności wziąć to pod uwagę. Jednak samo dopasowanie do twarzy to za mało. Pamiętajmy, że równie ważnym czynnikiem jest dobranie okularów do rodzaju jazdy na rowerze, którą praktykujemy. Nie ma w 100% uniwersalnych okularów rowerowych, tak samo, jak nie ma w 100% uniwersalnych rowerów.
Jakie okulary na górskie i leśne przejażdżki?
Jazda typowo górska wymaga szczególnej uwagi i bardzo szybkiego reagowania na różne przeszkody znajdujące się na naszej drodze. Dlatego warto wybrać soczewki, które poprawiają kontrast i pomogą lepiej rozróżnić odcienie zieleni czy brązu. Co więcej, warto wybrać soczewki z polaryzacją, blokujące poświatę i odblaski, dzięki specjalnemu filtrowi na ich powierzchni. Jeżdżąc w słoneczne dni po lesie, z pewnością co chwilę będzie docierać do nas światło przebijające się przez liście i gałęzie, które może nas oślepić.
Jakie okulary na rower szosowy?
W przypadku jazdy szosowej okulary muszą zapewnić nam szerokie pole widzenia i to w pozycji, która najczęściej jest pochylona. W związku z tym warto wybrać okulary z wąskimi oprawkami, nieprzysłaniającymi obrazu, w połączeniu z jednym zamiast dwóch osobnych szkieł.
Jakie okulary na wieczorną przejażdżkę?
Wieczorna jazda na rowerze ma to do siebie, że często zaczyna się, gdy jeszcze jest jasno, a kończy o zmroku. Oznacza to, że musimy dostosować okulary do szerokiej gamy warunków panujących na drodze, a także zmieniającej się pory dnia. Dlatego wybierając okulary rowerowe, postawmy na takie, które są wyposażone w kilka rodzajów szkieł. Jednocześnie wybierając się na wieczorną lub nocną przejażdżkę, pamiętajmy, by zadbać także o elementy odblaskowe.
Dostosowanie okularów rowerowych do naszych potrzeb i preferencji może nie być łatwe. Jednak dzięki nim można zwiększyć komfort jazdy, poprawić widoczność oraz chronić oczy m.in. przed szkodliwymi promieniami UV. Dobrej jakości okulary rowerowe to inwestycja, która z pewnością zwróci się w postaci bezpiecznej i komfortowej jazdy na rowerze.