Ocieplamy dom - na co zwrócić uwagę

Dom musi zostać ocieplony, aby móc zapewnić mu odpowiednią izolację termiczną. Tylko w ten sposób będzie można zyskać pewność, że ciepło w domu będzie się utrzymywać. Dodatkowo warstwa cieplna musi zostać nałożona w taki sposób, aby nie utworzyły się mostki termiczne. Dom musi zostać ocieplony zgodnie z obowiązującymi przepisami z uwzględnieniem istotnych parametrów technicznych. Do tematu ocieplenia domu należy podejść w świadomy sposób.

Nowoczesne systemy elewacyjne

W obecnych czasach do dyspozycji są nowoczesne systemy elewacyjne, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciepła w domach. Podzielić je można na kilka podgrup. Zalicza się do nich:

  • okładziny elewacyjnem.in. panele elewacyjne kwarcowe, deskowe;
  • tynki cienkowarstwowe - m.in. tynk mozaikowy, tynk akrylowy, tynk silikonowy;
  • farby podkładowe - m.in. farby gruntujące, podkładowe farby silikonowe;
  • farby fasadowe - m.in. farby fasadowe silikatowe, farby fasadowe elastyczne.

Wybór takich materiałów uzależniony jest od indywidualnych potrzeb inwestora. Warto również mieć świadomość odnośnie tego, na co należy uważać podczas ocieplania domu.

Projekt termomodernizacyjny

Chcąc mieć pewność, że zostały uwzględnione najważniejsze czynniki, należy wskazać na błędy, które zalicza się do najczęściej popełnianych. Jednym z nich jest brak projektu termomodernizacyjnego. Na podstawie tak przygotowanych dokumentów będzie można obliczyć właściwą grubość dla warstwy cieplnej, która powinna znajdować się na budynku. Projekt termomodernizacyjny przygotowywany jest przez specjalistów, którzy są w stanie wykonać także analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych. Jest ona potrzebna z tego względu, że to dzięki niej będzie można sprawdzić czy istnieje zagrożenia powstania kondensatu. Pomoże to również odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do tego czy w warstwie cieplnej będzie zbierała się wilgoć, która będzie miała szkodliwy wpływ także na stan techniczny budynku.

Przygotowanie do wykonania elewacji

Tak jak w przypadku wielu prac budowlanych, tak również i tutaj należy dążyć do tego, aby wszystko zostało przygotowane. W szczególności, jeżeli mowa jest o podłożu. Styropian, który najczęściej wykorzystywany jest do wykonania ocieplenia, kładzie się przy pomocy kleju. Jednak ten środek nie może zostać użyty, jeżeli ściana nie zostanie w odpowiedni sposób oczyszczona. Całość musi być odpylona, a do tego gładka i równa. W przypadku budynków, gdzie kładziona jest nowa warstwa ocieplenia, należy zadbać o pozbycie się ze ścian wszelkiego rodzaju wykwitów i pleśni. Może się też okazać, że nierówności w tynku wymagać będą uzupełnienia i skucia. Dopiero wtedy będzie można pomyśleć o położeniu nowej warstwy cieplnej.

Najważniejszy projekt

Podejmując się wykonania ocieplenia, nie można pozwolić sobie na jakieś odstępstwa. Zawsze należy podążać za wytyczonym planem. Jeżeli doszło do sytuacji, że trzeba coś zmienić, w pierwszej kolejności należy porozumieć się z osobą, która odpowiedzialna jest za wykonanie projektu. Nawet z pozoru niewielka zmiana (np. zmiana powłoki malarskiej na inną) może sprawić, że dojdzie do odparzenia warstwy elewacji. W efekcie izolacja termiczna nie będzie w stanie prawidłowo spełniać swojej roli.

Nigdy nie można także zapominać o tym, że ocieplić należy całą zewnętrzną stronę budynku. Nie można zapominać o balkonach lub tarasach. Tym bardziej że są to miejsca, które są w stanie powodować największe straty ciepła. Prawidłowo wykonana warstwa ocieplenia to podstawa dla każdego budynku.