80 lat Elektronika w Zielonej Górze, szkolna kapsuła czasu i gala

Szkoła, która ruszyła z pierwszym dzwonkiem 80 lat temu, szykuje kapsułę czasu, rzeźbę i wielkie spotkanie absolwentów - 17 października mury „Elektronika” zapełnią się wspomnieniami, a w piwnicach spocznie przedmiot, który ma opowiedzieć historię młodych fachowców przyszłości.
- Zielona Góra świętuje 80 lat Elektronika i chowa wiadomość dla przyszłych pokoleń
- Sprawdź, jak „Elektronik” pamięta przeszłość i szykuje wielki bal absolwenta w Zielonej Górze
Zielona Góra świętuje 80 lat Elektronika i chowa wiadomość dla przyszłych pokoleń
W tym roku mijają osiem dekad od pierwszego dzwonka w placówce, której dzisiejsza forma to Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Elektronik”. Jubileusz to okazja nie tylko do spotkań, lecz także do zamknięcia w kapsule czasu pamiątek, które mają opowiadać o szkole za kilkadziesiąt lat.
Kapsuła powstała z kanki na mleko wykonanej ze stali nierdzewnej. Jeden z nauczycieli opatrzył ją wypalonym logo szkoły. W środku umieszczono zdjęcie kadry i listę nazwisk, popiersie Marii Skłodowskiej-Curie wydrukowane przez uczniów na drukarce 3D, film poświęcony placówce oraz atrybuty zawodów, których nauka odbywa się na miejscu.
„Kształcimy programistów, mechatroników, elektroników, mechaników samochodowych i specjalistów energetyki odnawialnej. Fachowców, na których rynek pracy czeka z otwartymi ramionami” - Jarosław Matujzo, dyrektor „Elektronika”.
Sprawdź, jak „Elektronik” pamięta przeszłość i szykuje wielki bal absolwenta w Zielonej Górze
Placówka funkcjonuje we współczesnym kształcie od 1 września 2002 r., kiedy połączono Zespół Szkół Samochodowych i Zespół Szkół Elektronicznych. W 2018 r., w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego, przyjęto oficjalną nazwę CKZiU nr 2 „Elektronik”. Główne siedziby znajdują się przy ul. Staszica 2.
Korzenie szkół związanych z „Elektronikiem” sięgają jednak okresu powojennego i wspólnej historii budynku przy ul. Bema 2, w którym nauka odbywała się od 1945 do 1973 r. Sam budynek ma dłuższą historię: powstał w latach 20. XX w. z myślą o fabryce obróbki drewna, został przerobiony na potrzeby szkoły w 1928 r., a w 1929 r. częściowo spłonął. Po remoncie i rozbudowie nauka w niemieckiej szkole rzemieślniczej (Berufsschule) wznowiona została na początku lat 30. W czasie II wojny światowej budynek pełnił funkcję szpitala wojskowego, a po wkroczeniu wojsk radzieckich służył jako magazyn sprzętu.
W 1945 r. utworzono Publiczną Szkołę Zawodową, która działała przez dwa lata; jej założycielem i pierwszym dyrektorem był Jerzy Miterski.
Dziś „Elektronik” to technikum i szkoła branżowa, a także centrum realizacji projektów edukacyjnych i zawodowych. W 2024 r. w murach placówki powstało Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie informatyki i programowania, jedno z pierwszych tego typu w Polsce. Powstanie centrum wsparte zostało przez Krajowy Plan Odbudowy, co pozwala uczniom, nauczycielom i dorosłym rozwijać kompetencje cyfrowe w nowoczesnych salach komputerowych i warsztatach - elementy oceniane jako praktyczne przez lokalny rynek pracy.
Na jubileusz przygotowano także trwałą pamiątkę w postaci rzeźby Bachusik Elektronikus, którą odsłonią 17 października. Figurkę współtworzyło ponad 100 osób - nauczyciele, uczniowie i absolwenci. Dyrektor szkoły szacuje, że łącznie przez lata szkołę ukończyło około 15-16 tys. osób.
„Naukę zacząłem w 1980 r., w czasie karnawału wolności i Solidarności, później był stan wojenny. To szczególny czas, jeśli chodzi o kontekst polityczny. Dyskusje o przyszłości Polski i podobne spojrzenie na rzeczywistość zbudowały przyjaźnie na całe życie.” - Jarosław Skorulski, absolwent, naczelnik wydziału oświaty w magistracie.
Główne obchody 80-lecia zaplanowano na 17 października. W programie: gala jubileuszowa, zwiedzanie szkoły i tradycyjny bal absolwenta. Obecnie „Elektronik” kontynuuje inwestycje w infrastrukturę, współpracuje z lokalnym biznesem i uczelniami oraz rozwija kierunki zgodne z potrzebami rynku pracy.
Fot. Władysław Czulak / Szkolna kapsuła czasu już wkopana! Jeśli ukończyłeś „Elektronik”, możesz wziąć udział w jubileuszowych obchodach - zapisy prowadzane są na stronie szkoły.
Na podstawie: Zielona Góra Urząd Miasta
Autor: krystian