Policja Zielona Góra: Nie siadaj za kierownicę po alkoholu
Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą skuteczne działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu. Najbardziej znane to Trzeźwy Kierowca”, które spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety policjanci podczas patrolowania miasta czy powiatu ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu. Niechlubny rekordzista zatrzymany podczas weekendu miał ponad 3 promile.
Mieszkańcy Zielonej Góry zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań Trzeźwy Kierowca”. Akcja spotyka się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby Zielona Góra była bezpiecznym miastem, wolnym o patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Działania te są podejmowane nie tylko na terenie miasta, ale także powiatu zielonogórskiego. Ponadto policjanci prowadzą także działania edukacyjne i informacyjne, w których przestrzegają kierujących przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Mówią o zgubnym wpływie alkoholu na szybkość reakcji i percepcję, a także o zagrożeniach jakie na drogach powodują nietrzeźwi kierujący. Niestety policjanci codziennie spotykają na drogach osoby, które mimo tego siadają za kierownicę po alkoholu.
Nie inaczej było wczoraj wieczorem, kiedy to kierujący oplem corsą jadący Trasą Północną uderzył w Audi i Volkswagena. Badanie na zawartość alkoholu wykonane przez policjantów wykazało, że kierujący, 41-letni mężczyzna, ma 3,3 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Jego sprawą zajmie się sąd, który zdecyduje o ostatecznym wymiarze kary. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Według przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym, wobec nietrzeźwego kierującego zostaje orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata i kara grzywny w wysokości co najmniej 5 tys. zł.
Podczas minionego weekendu zielonogórscy policjanci zatrzymali jeszcze dwóch nietrzeźwych kierujących. Ponadto zatrzymali kierującego, który wsiadł za kierownicę pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, a także sprawcę naruszenia sadowego zakazu kierowania pojazdami.
Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia. Przypominamy, że po nowelizacji kodeksu karnego w 2015 roku zaostrzone zostały przepisy dotyczące karania nietrzeźwych kierujących. Nie zmieniło się zagrożenie karą za przestępstwo z art. 178a kk (do 2 lat pozbawienia wolności), natomiast obligatoryjnie w takim przypadku zasądzana jest grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.
Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze,
zgora.lubuska.policja.gov.pl/
zgora.lubuska.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/27385,Nie-siadaj-za-kierownice-po-alkoholu.html
Ostatnie Artykuły

Wiadukt przy ul. Zjednoczenia ma już ostatnią warstwę. Zostały próby obciążeniowe

Miejska stołówka karmi setki osób. I daje im coś więcej

Kabotaż pod lupą w Zielonej Górze - kierowca stracił komplet punktów

Estima w Bibliotece Norwida - wieczór z wielogłosem i humorem

Centrum przy ul. Aliny jest już prawie gotowe. Rodziny zyskają oddech

Kamienne ślady wróciły do Parku Tysiąclecia. Z cmentarza ocalało trzydzieści fragmentów

Kolory, które uczą patrzeć - młodzi twórcy pokażą swoje obrazy

Lechia po awansie już na zakręcie kadry. W klubie ruszyły rozmowy

Szkolenie z ochrony ludności. Uczy reakcji w chwili kryzysu

Groźny wypadek na A18 był tylko ćwiczeniem. Służby działały pod presją

W centrum Zielonej Góry kamera nagrała kierowcę Audi na zakazanym manewrze

Szkoła Podstawowa nr 2 zgarnęła sportowy sezon Zielonej Góry

Nowa bieżnia w Drzonkowie nabiera kształtu. Dojdą światła i szatnie

Rodzinne pamiątki i pamięć o dawnym majątku wróciły do Kargowej
Przydatne dane teleadresowe
- Środowiskowy Dom Samopomocy Arkadia w Zielonej Górze - kontakt, godziny, dla kogo
- Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza im. Janusza Korczaka w Zielonej Górze - kontakt, zajęcia, dojazd
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze - kontakt, godziny, pomoc dla rodzin i osób niepełnosprawnych
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze - kontakt, godziny, formy pomocy
- Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze - kontakt, godziny i sprawy obywatelskie
- Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Zielonej Górze - kontakt, poradnie, badania
