najważniejsze kwestie odnośnie pracownika z Ukrainy

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracownika z Ukrainy, stawia wiele pytań – to zupełnie zrozumiałe. Zastanawia się, czy pracownik z Ukrainy poradzi sobie w jego firmie, jakie będą konsekwencje prawne i podatkowe, czy zatrudnienie obcokrajowca jest zawsze legalne? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z przyjmowaniem do pracy ludzi spoza granic Polski, a zwłaszcza spoza granic Unii Europejskiej.

Braki kadrowe, starzejące się społeczeństwo, brak osób chętnych do wykonywania pracy fizycznej – to tylko niektóre powody, które zmuszają polskich przedsiębiorców do zatrudniania pracowników z zagranicy. Pracownicy z Ukrainy uważani są za dobrych specjalistów, rzetelnie wykonujących swoją pracę, co oczywiście przemawia na ich korzyść. Między innymi dlatego przedsiębiorcy często decydują się na zatrudnienia pracownika z Ukrainy. Wielu pracodawców czuje jednak obawę przed zatrudnianiem osób spoza Polski. Oczywiście, należy wypełnić kilka formalności, jednak jeżeli zdecydują się na skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, zadania przedsiębiorcy kurczą się do minimum. Więcej informacji o tym, jak bardzo pomocna jest agencja pracy tymczasowej można znaleźć pod adresem http://www.pracowici.pl/pracownicy-z-ukrainy/.

Pracownik z Ukrainy – jak go zatrudnić?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainywiąże się z wypełnieniem kilku formalności. Przede wszystkim konieczne jest zezwolenie na pobyt czasowy i na pracę. Zezwolenia te wydawane są przez wojewodę na wniosek cudzoziemca, w tym przypadku jest topracownik z Ukrainy.Obecnie wyróżnia się pięć różnych zezwoleń na prace.

  • Zezwolenie wydawane na wniosek pracodawcy, w sytuacji gdy cudzoziemiec jest zatrudniony w podmiocie w Polsce – Typ A,
  • Zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca, który pełni funkcję w zarządzie – Typ B,
  • Zezwolenie na prace, kiedy odbywa się delegowanie cudzoziemca na terytorium Polski – Typy C,D,E.

Od roku 2018 został również wprowadzony nowy typ zezwolenia na pracę, określany jako typ S i dotyczy on zezwoleń na pracę sezonową. Zgodnie z Rozporządzeniem MRPiPS z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca, pracownik z Ukrainy w ramach zezwolenia na pracę sezonową może pracować w różnorodnych typach działalności, m.in.:

  • Uprawa rolna inna niż wieloletnia,
  • Uprawa tytoniu,
  • Uprawa warzyw, zbóż, roślin strączkowych,
  • Uprawa winogron,
  • Chów i hodowla koni, bydła mlecznego, owiec, kóz,
  • Działalność usługowa przy zbiorach,
  • Obiekty noclegowe turystyczne,
  • Pola kampingowe i wiele innych.

Kroki, które musi podjąć pracodawca, aby zatrudnić pracowników z Ukrainy

Zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej, przedsiębiorca musi:

  1. Podpisać z cudzoziemcem odpowiednią umowę, w języku odpowiednim dla pracownika,
  2. Posiadać kopie dokumentu pobytowego przyszłego pracownika z Ukrainy,
  3. Powierzyć pracę na warunkach, które są zamieszone zarówno w oświadczeniu jak i zezwoleniu na pracę,
  4. Zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego,
  5. Przekazać informację o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.

Agencje pracy tymczasowej

Jeżeli zastanawiasz się, jak zatrudnić pracownika z Ukrainy, ale nie bardzo wiesz, jak się do tego zabrać, możesz skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej. Leasing pracowniczy stał się w ostatnim czasie bardzo modny, dlatego pojawiło się wiele agencji i firm pośredniczących pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Leasing pracowniczy to bardzo wygodna forma pozyskiwania pracowników, a korzystając z agencji, pracodawca nie musi tracić cennego czasu – agencja niemal wszystko zrobi za niego!