Okres swojej świetlności podłogi winylowe w mieście Warszawa oraz w innych miastach na terenie Polski miały za czasów PRLu i budownictwa z wielkiej płyty. Klejono je bezpośrednio na wylewki betonowe nie do końca dbając o wypoziomowanie posadzki. W zależności od przygotowania podłoża oraz zastosowanego kleju podłogi winylowe okazywały się ruchome lub wręcz przeciwnie – nie do zdarcia. Te drugie generowały problemy dopiero później, kiedy podczas gruntownych remontów starych mieszkań nowi lokatorzy koniecznie chcieli się ich pozbyć i wyrównać posadzkę przed założeniem nowego systemu podłogowego – najczęściej były to panele podłogowe, jakie ma nam obecnie do zaoferowania Castorama lub inny skład albo supermarket budowlany. Jednak współczesne podłogi winylowe w niczym – no może w metodzie montażu – nie przypominają tych peerelowskich. Wystarczy spojrzeć na podłogi winylowe oferowane przez Dekorus Warszawa http://www.dekorus.waw.pl/pl/sprzedaz,11.htm.

Nowoczesne panele winylowe to system podłogowy oparty o technologię od lat z sukcesami wykorzystywaną w tradycyjnych panelach podłogowych laminowanych. Całkowicie inny jest także design współczesnych winyli, które – w zależności od wybranego wzoru – doskonale imitują drewno lub oferują nowoczesne wzornictwo, które idealnie sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach stanowiąc funkcjonalny, a zarazem dekoracyjny element ich wyposażenia.

Co sprawiło, że podłogi winylowe wróciły do łask?

Wydawać by się mogło, że podłogi winylowe miały już swoje przysłowiowe 5 minut sławy i nigdy nie wrócą do łask. Okazuje się jednak, że podłogowe płyty winylowe mają więcej zalet niż wad i – dobrze ułożone – mogą służyć nam przez długi czas. A skoro o zaletach mowa… Winylowe panele podłogowe są ciepłe i elastyczne. To czyni je przyjemnymi dla bosej stopy, a zarazem cichymi i komfortowymi w użytkowaniu. Ponadto elastyczność podłogi winylowej wybacza pewne niedociągnięcia w poziomowaniu posadzki – mankamenty są kompensowane przez pracujące panele, które w odróżnieniu od tradycyjnych paneli laminowanych mają większą giętkość. Elastyczność panelu winylowego to także doskonała amortyzacja – podłogi z winylu nie tylko tłumią odgłosy kroków, ale również dźwięki upadających na podłogę przedmiotów. A skoro mowa o upadających na podłogę przedmiotach… Ile razy zdarzyło ci się zrobić dziurę w podłodze laminowanej, bo upadła ci szklanka lub szklana butelka? Podłoga winylowa jest znacznie bardziej odporna na tego typu uszkodzenia, ponieważ materiał z jakiego została wykonana doskonale amortyzuje wszelkie upadki i uderzenia. Dzięki temu masz pewność, że podłoga zachowa estetyczny wygląd przez długi czas, niezależnie od tego ile upadnie na nią szklanek.

podłogi winylowe wracają do łask

Co jeszcze warto wiedzieć o panelach winylowych oraz płytach podłogowych z winylu?

Podłogi winylowe miały być rozwiązaniem z działu budżetowych systemów podłogowych, jednak szybko okazało się, że wykonane z najwyższą starannością i dbałością o detale panele są w kręgu zainteresowań także inwestorów, którzy nie muszą się liczyć z każdą wydaną złotówką. To sprawiło, że podłogi winylowe zostały w pewnym sensie nobilitowane i stały się równoprawnym systemem na rynku systemów podłogowych. Jak pokazuje oferta paneli na podłogi winylowe w Dekorus Warszawa, dostępnych wzorów i kolorów jest naprawdę dużo. A użytkownicy, którzy zdecydują się na wybór winyli mogą wybierać panele lub podłogowe płyty winylowe. Pierwsze układa się jak panele drewniane i laminowane na system klik, co pozwala uzyskać tzw. podłogę pływającą. Drugie przykleja się bezpośrednio do wypoziomowanej i zagruntowanej posadzki. Jedne i drugie bardzo dobrze współpracują z systemami ogrzewania podłogowego, dlatego panele winylowe są tak uniwersalne. Jeśli dorzucić do tego ich wodoodporność (wybrane modele) to odpowiedź na pytanie o ich rosnącą popularność pojawia się sama!