Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Komunikacja, zespół, proces i inwestowanie – każde z tych słów w kontekście prowadzenia i zarządzania firmą jest bardzo ważny. Aby być dobrym liderem i odpowiednio zarządzać, należy pracować nad swoimi umiejętnościami. A nie jest to wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Czym jest komunikacja?

Komunikacja to zdolność przekazywania i odbierania komunikatów. Wydaje się proste – prawda? Niby tak, ale w rzeczywistości komunikacja z drugim człowiekiem jest bardzo skomplikowana, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna z osób nie chce słuchać lub uważa się za kogoś lepszego, kto „wie lepiej”. W takiej sytuacji, chociaż następuje wymiana komunikatów, nie można mówić o udanej komunikacji. Brak odpowiedniej komunikacji jest zjawiskiem bardzo często występującym w firmach, zwłaszcza tam, gdzie jest menedżer, który zarządza zespołem. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których menedżer jest człowiekiem niedostępnym, który tylko rozdziela zadania i liczy na ich skuteczną realizację, zapominając o tym, jak ważna jest komunikacja w zespole. Lepsze wykształcenie, dłuższy staż i doświadczenie nie są powodami dla których menedżer nie może wysłuchać pracownika, przemyśleć jego racji i zastanowić się nad wdrożeniem jego pomysłów.

Uwaga! Bycie liderem nie jest dane z automatu zaraz po uzyskaniu awansu. Na bycie liderem trzeba sobie zapracować!

A jak zostać liderem? Jest to proces, który może zostać zapoczątkowany przez odpowiednie szkolenie z przywództwa.

Komunikacja w zespole – długotrwały proces

Komunikacja w zespole to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie trzeba wypracować. I nie można powiedzieć sobie: od dziś będę miał dobry kontakt z pracownikami. Nie da się tego osiągnąć jednym postanowieniem i w ciągu jednego dnia. Jest wiele metod i sposobów, których warto się nauczyć – to jednak trwa, jest to proces. Naukę bycia liderem trzeba zacząć od siebie. Trzeba przede wszystkim zrozumieć, że przywództwo w organizacji to nie zarządzanie, ale to bycie wraz ze swoim zespołem w dobrych i złych chwilach.

Na czym opiera się przywództwo w organizacji?

Jeżeli jesteś na stanowisku menedżerskim lub na innym, na którym musisz zarządzać zespołem, zastanów się, czy Ty chciałbyś, aby ktoś taki jak Ty zarządzał Tobą. Odpowiedz sobie na to pytanie szczerze. Czy nie masz sobie nic do zarzucenia? Czy pracujesz nad projektem z innymi? Czy słuchasz ich? Czy bierzesz pod uwagę zdanie ludzi, którzy nad konkretnym zagadnieniem spędzają wiele godzin swojej pracy i mają wątpliwości? Komunikacja w zespole jest kluczowa!

Bycie liderem, a więc przewodzenie w organizacji oznacza, że ludzie będą chcieli podążać za Twoimi pomysłami i ideami. Ale aby tak było, najpierw ty sam musisz się nad nimi zastanowić, określić je, spróbować znaleźć realne drogi do osiągnięcia tych celów. Tylko pozytywny lider, wierzący w możliwości swojego zespołu, wierzący w osiągnięcie celu i słuchający innych, będzie osobą godną zaufania, za którą chce się podążać.

Inwestowanie w rozwój

Niektórych rzeczy po prostu trzeba się nauczyć. W szkołach i w domach rzadko uczą nas jak być liderami. Warto zatem zainwestować w szkolenie liderów, w szkolenia z przywództwa, które mogą zaowocować zmianami na lepsze w firmie, co oczywiście odbije się na wynikach finansowych. Inwestycje w rozwój na każdym etapie kariery są koniecznością. Jeżeli o tym zapomnisz, zatrzymasz się w miejscu, a w biznesie stanie w miejscu to czekanie, aż przegoni nas konkurencja.

Chcesz być liderem w swojej firmie, przedsiębiorstwie, czy zespole? Chcesz być uznawany za człowieka, któremu można ufać, którego pomysły są dobre, który potrafi określać cele i je realizować, który potrafi słuchać innych ludzi? Warto zatem zapisać się na szkolenie z przywództwa, na którym nauczysz się komunikacji w zespole. Przywództwo w organizacji jest ważne, i należy o tym pamiętać!

Komunikacja w zespole – proces, w który warto inwestować

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.