Nie bez powodu coraz częściej i chętniej decydujemy się na zakup kominka do naszego mieszkania czy domu. Ma on mnóstwo unikalnych cech. Dodaje charakter do naszej aranżacji czy po prostu peł ni funkcję grzewczą. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kominka domowego – koniecznie poznaj wady i zalety takiego rozwiązania. Pamiętaj również o wyborze dobrego i bezpiecznego wkładu kominkowego. Ciekawe propozycje w tym zakresie mają na https://www.komineczki.com.pl/wklady-powietrzne-c5

Rodzaje kominków

Aby poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań, warto najpierw omówić podstawowe, dostępne kominki domowe. Pierwszym rodzajem jest kominek otwarty – klasyczny. Ma on palenisko otwarte co pozwala na bezpośrednie obserwacje palącego się ognia. Jeżeli lubisz klasyczne rozwiązania, które wypełnią Twoją aranżację – kominek otwarty jest jak najbardziej dla Ciebie.

Innym rodzajem jest kominek z wkładem. Mamy tutaj do dyspozycji różne wkłady – żeliwne albo stalowe. To na co się zdecydujemy zależy w głównej mierze od naszych oczekiwań i zapotrzebowań. Kominek z wkładem może pełnić funkcję dekoracyjną, grzewczą lub obydwie jednocześnie. Jest to zatem rozwiązanie znacznie bardziej uniwersalne. Przy kupnie wkładów z odpowiednimi systemami otrzymujemy możliwość ogrzewania całego domu jak i wody użytkowej.

Zalety kominka domowego

Wady i zalety kominka w domu

Jak już zatem wywnioskowałeś, główną zaletą kominka jest jego funkcja grzewcza. Może stanowić zarówno dodatkowy system grzewczy – jak i ten główny. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko i sprawnie dogrzejemy pomieszczenie. Jest to świetne rozwiązanie na okres jesienno-zimowy, w którym tańsze okazuje się wrzucenie do paleniska kilku szczap drewna, aniżeli korzystanie z ogrzewania centralnego.

Jak już wspominaliśmy – kolejną zaletą jest możliwość zastosowania tego rozwiązania jako główne źródło ogrzewania. Wszystko poprzez rozwinięte systemy technologiczne, które pozwalają na odpowiednie dogrzanie całego domu.

Kolejną zaletą jest na pewno funkcja dekoracyjna. Kominki domowe są świetnym elementem aranżacyjnym. W aranżacjach klasycznych, tradycyjnych – najlepiej sprawdzą się kominki otwarte. W tych bardziej nowoczesnych lepiej wyglądać będą kominki z wkładem stalowym. Tak naprawdę rozwiązań jest mnóstwo i to czy kominek będzie głównym elementem aranżacji, czy bardziej wspomagającym – zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!

Wady kominka

Do wad takiego rozwiązania na pewno należą nieraz wysokie koszta montażowe i eksploatacyjne. Wszystko zależy tak naprawdę od wybranego rodzaju kominka. Kominek z wkładem na pellet będzie bardzo tanim rozwiązaniem eksploatacyjnym. W przypadku kominków tradycyjnych konieczne będzie częste sprzątanie popiołu i brudu generowanego właśnie przez kominek. Zalicza się tutaj także malowanie ścian jak i konieczność ciągłego pilnowania ognia. Systemy wspomagające kominki z wkładem bywają bardzo drogie i potrzebują dodatkowych warunków technologicznych, które nieraz są niemożliwe do spełnienia w konkretnych warunkach.