W sprzedaży możemy znaleźć obecnie różnego rodzaju okapy do kuchni. Czym warto kierować się podczas ich doboru?

Okap kuchenny to urządzenie gospodarstwa domowego, którego celem jest odprowadzanie albo neutralizowanie oparów powstających podczas gotowania. Mogą także oświetlać przestrzeń kuchenki czy pomagać w przechowywaniu.

Aktualnie klienci sklepów AGD mają do wyboru różnorodne modele okapów kuchennych. O czym należy pamiętać przy wyborze tego typu sprzętu?

1. Typ okapu kuchennego

Pierwszą kwestią, o której należy pamiętać przy wyborze okapu kuchennego, jest jego typ. Do wyboru mamy o wiele więcej okapów kuchennych niż kiedyś, w tym między innymi:

  • okapy przyścienne

  • okapy podszafkowe

  • okapy teleskopowe, podszafkowe

  • okapy wyspowe

  • okapy sufitowe

  • okapy blatowe

Okap kuchenny dobieramy głównie pod względem miejsca jego montażu. Gdy kuchenka znajduje się przy ścianie, najlepiej postawić na okap przyścienny, podszafkowy albo teleskopowy. Możemy też wybrać wariant blatowy. Gdy z kolei kuchnia ma wyspę, wtedy do wyboru mamy modele wyspowe, sufitowe i blatowe.

2. Tryb pracy okapu kuchennego

Kolejna ważna kwestia, gdy chcemy wybrać dobre okapy kuchenne, to tryb pracy urządzenia. Okapy mogą pracować w dwóch trybach, a mianowicie:

  • jako wyciąg – wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej, wyciąga opary na zewnątrz kuchni

  • jako pochłaniacz – nie trzeba podłączać go do instalacji, wyposażony jest w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia oraz zapachy

Gdy mamy możliwość podłączenia okapu do wentylacji i nie wymaga to skomplikowanych prac, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. W przeciwnym przypadku sprawdzi się także okap działający jako pochłaniacz. Aby działał skutecznie, musimy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać w nim filtry.

3. Moc okapu kuchennego

Moc okapu, która powiązana jest z jego wydajnością, jest także bardzo ważnym parametrem przy jego zakupie. Dobierana jest w zależności do metrażu kuchni, czyli im większe pomieszczenie, tym mocniejszy okap jest zalecany.

Producenci najczęściej podają dokładne wytyczne dotyczące doboru wydajności – mocy okapu kuchennego do konkretnych przestrzeni.

Najlepiej, aby moc okapu była regulowana, co pozwala na dopasowanie jego pracy do konkretnych potrzeb. Gdy gotujemy intensywnie pachnące potrawy i chcemy od razu pozbyć się ich zapachów, wtedy okap możemy włączyć na najwyższą moc. Gdy jednak nie jest to potrzebne, może on działać na niższym biegu, a także ciszej.

Sterowanie okapem kuchennym w zależności od jego konstrukcji może odbywać się przez użycie przełączników na urządzeniu albo pilotem.

4. Oświetlenie w okapie kuchennym

Okap kuchenny najczęściej wyposażany jest także w funkcję oświetlenia – pozwala ona na dokładne oświetlenie przestrzeni kuchenki i jej okolicy, aby przygotowywanie potraw było jeszcze łatwiejsze.

Najlepiej wybierać okapy kuchenne wyposażone w oświetlenie LED. To wydajne, energooszczędne źródła światła, które są także bardzo trwałe, dlatego nie pojawi się problem częstego wymieniania żarówek.

5. Styl okapu kuchennego

Nie zapominajmy także o kwestii estetyki. Okap kuchenny powinien pasować do wnętrza, w którym chcemy go umieścić!

W sklepach znajdziemy wiele typów okapów, które można bez problemów dopasować do aranżacji każdej kuchni – tej nowoczesnej i tej klasycznej. Różne wzory, kolory, a także wykończenie pozwalają na przygotowanie estetycznego kompletu wyposażenia kuchni, które będzie mogło pełnić także szereg praktycznych funkcji.

Podsumowując, znalezienie idealnego okapu kuchennego wcale nie musi być problemem. Gdy także szukasz tego urządzenia, pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę również na nasze porady!