Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Gorzowie Wlkp. Pełniący służbę na rzecz komendy miejskiej w Zielonej Górze zatrzymali w Sulechowie mężczyznę, który znieważył policjanta podczas interwencji. 46-latek przekonał się już, że takie niegodne zachowanie wobec policjanta jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Policjant będący na służbie podczas wykonywania obowiązków jest funkcjonariuszem publicznym, dlatego w przypadku zniewagi korzysta ze szczególnej ochrony prawnej przewidzianej przepisami prawa karnego. Znieważenie jest wyrażeniem pogardy lub lekceważenia dla podejmowanych czynności, przepisów prawa lub samej osoby policjanta. Działania policjantów w trakcie wypełniania obowiązków służbowych, mogą wywoływać wiele emocji, jednak nic nie uprawnia osób, wobec których są podejmowane, do znieważania funkcjonariuszy, a taka właśnie sytuacja miała miejsce w minioną niedzielę wieczorem.

                Do zdarzenia doszło przed godziną 22 na ul. Okrężnej w Sulechowie. Dyżurny komisariatu Policji po telefonicznym zgłoszeniu od mieszkańców o dużej liczbie głośno zachowujących się osób przed sklepem spożywczym, które w dodatku nie stosowały się do nakazu noszenia maseczek, skierował na miejsce patrol z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. Przed wskazanym sklepem policjanci zastali grupę kilku osób, w tym także takie, które nie miały na twarzach maseczek, dlatego podjęli czynności służbowe. Podczas legitymowania, jeden z obecnych na miejscu mężczyzn, zaczął się nerwowo zachowywać dając w ten sposób wyraz swojemu niezadowoleniu. Gdy policjanci nie reagowali na jego słowne zaczepki i dalej wykonywali swoje czynności służbowe, zaczął ich wyzywać używając wulgaryzmów. Jeden z policjantów poprosił go o spokój i zachowanie zgodne z prawem. Wtedy mężczyzna jeszcze głośniej i bardziej wulgarnie zaczął wyzywać policjanta. Funkcjonariusz poinformował go o tym, że w związku z popełnieniem przestępstwa znieważenia, zostaje zatrzymany.

                Zatrzymanym okazał się 46-letni mieszkaniec Sulechowa, znany Policji i wcześniej notowany. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że 46-latek miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie za znieważenie funkcjonariusza, za co według kodeksu karnego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności  lub pozbawienia wolności do roku.