Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zielona Góra

Dlaczego zamiast komunikacji miejskiej warto wybrać rower elektryczny?

Dojazd do pracy, szczególnie w dużych miastach, jest coraz bardziej uciążliwy. Samochodowe korki, zatłoczona i często niepunktualna miejska komunikacja sprawia, że często zastanawiamy się, czy nie warto dojeżdżać do pracy rowerem. Odstrasza nas najczęściej brak kondycji oraz niezbyt świeży wygląd po jeździe. Rozwiązaniem może okazać się rower elektryczny.

Czym jest rower elektryczny

E-bike, czyli rower elektryczny to jednoślad, w którym tradycyjną jazdę wspomaga silnik elektryczny. Co ważne, w odróżnieniu od motorowerów z silnikiem spalinowym, nie trzeba go rejestrować. Pierwsze rowery elektryczne pojawiły się już pod koniec XIX wieku, ale dopiero ostatnio zdobyły prawdziwą popularność.

Budowę e-bika od zwykłego roweru różni obecność silnika elektrycznego, akumulatora oraz elektronicznego kontrolera. Sposób jazdy i pozostałe elementy są takie same.
Silnik w rowerze elektrycznym znajduje się w piaście koła lub w suporcie. Pojemne akumulatory pozwalają na przejechanie nawet 150 km na jednym naładowaniu. Elektroniczny kontroler pozwala sterować pracą całego pojazdu. Rower elektryczny porusza się cicho i bez problemu może osiągać prędkość 25 km na godzinę.

Kiedy warto kupić rower elektryczny

Jeśli nie lubimy korków, a komunikacja miejska pozostawia sporo do życzenia, warto się zastanowić nad kupnem roweru elektrycznego. Są różne rodzaje tych rowerów – górskie, trekkingowe, miejskie czy składane. W warunkach miejskich najlepiej sprawdzi się rower elektryczny miejski marki Muvike. Pozwala on przyjąć podczas jazdy wygodną, wyprostowaną pozycję. Można też na nim zamontować specjalny koszyk, w którym będziemy przewozić zakupy czy torbę.

Dlaczego warto wybrać elektryka, a nie tradycyjny? Dzięki wspomaganiu jazdy przez elektryczny silnik na miejsce przeznaczenia dojeżdżamy bez zmęczenia. Dla wielu to bardzo istotne, ponieważ nie każdy ma możliwość odświeżenia się i przebrania po dłuższej, męczącej jeździe.

Bardzo często nie chcemy do pracy czy na uczelnię jeździć rowerem ze względu na słabą kondycję czy gorszy stan zdrowia. Rower z elektrycznym wspomaganiem sprawia, że te przeszkody stają się zupełnie nieistotne. Co więcej, sterowanie pozwala na ustawienie dowolnego poziomu wspomagania. Nad używaniem roweru elektrycznego powinny pomyśleć także osoby starsze, które mają słabszą wydolność organizmu.

Korzyści z przemieszania się po mieście za pomocą e-bika 

Rower elektryczny do jazdy po mieście jest chyba najlepszym środkiem transportu w przestrzeni miejskiej. Pozwala bez problemu mijać korki, dzięki czemu jazda do pracy czy do domu jest szybka i przyjemna. Nie musimy się też tłoczyć w autobusach czy tramwajach. Przy okazji dotlenimy swój organizm. Jednocześnie taki e-rower doskonale nadaje się do jazdy rekreacyjnej. Można nim się udać na dłuższe wycieczki na łono przyrody czy nawet na zwiedzanie okolicy.

Warto wiedzieć, że jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę kondycji. Doskonale dotlenia organizm, przyśpiesza metabolizm i zwiększa wydolność oddechową. To wszystko poprawia nie tylko kondycję, ale i odporność na choroby.

Rower elektryczny można znakomicie wykorzystać do treningów. Wtedy wystarczy, że użyjemy roweru z wyłączonym silnikiem. W przypadku dużego zmęczenia czy też stromego podjazdu możemy silnik włączyć i w ten sposób wspomóc swój organizm. Wybierając rower elektryczny miejski zamiast samochodu czy miejskiej komunikacji dbamy też o środowisko naturalne. Rower jest ekologiczny, nie wydziela spalin, a jego jazda jest cicha. Im więcej osób będzie wybierać rower, tym czyściejsze powietrze będzie w naszych miastach.