Prosimy wszystkich mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa czyli noszenie maseczek w miejscach publicznych i placówkach handlowych, a także o zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, policjanci będą egzekwować przestrzeganie przepisów prawa związanych z zakrywaniem ust i nosa.

 

Zielonogórscy policjanci odbierają codziennie zgłoszenia zarówno od osób prywatnych jaki od instytucji i z informacją, że są osoby, które nie przestrzegają obowiązujących przepisów i nie stosują się do obowiązku noszenia maseczek czy zasłaniania nosa i ust. Dzieje się tak najczęściej w sklepach spożywczych, marketach, autobusach komunikacji miejskiej, na dworcach czy innych miejscach użyteczności publicznej, gdzie nie da się zachować odpowiedniego dystansu społecznego i dlatego zasłanianie nosa i ust jest obowiązkiem. Natomiast w myśl przepisów, zasłanianie twarzy we wszystkich tych miejscach jest obowiązkowe.

W związku ze znacznym wzrostem w ostatnim czasie zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce, pamiętajmy, że aby liczby dotyczące nowych przypadków zachorowań nie wzrastały, konieczne jest nasze zdyscyplinowane zachowanie.

Zwróćmy również uwagę na to, że w  dobie eskalacji pandemii, przestrzeganie reżimu sanitarnego i wprowadzanych obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek ale przede wszystkim odpowiedzialność względem  innych osób.  Pamiętajmy o częstej dezynfekcji rąk, zachowywaniu dystansu społecznego oraz zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych takich jak sklepy, galerie handlowe autobusy itp. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić masek ochronnych lub w inny sposób zasłaniać nosa i ust, w przypadku kontroli muszą okazać policjantom specjalne zaświadczenie.

Pamiętajmy, za brak maski czy nie zasłanianie nosa i ust można otrzymać mandat karny do 500 złotych, natomiast pracownicy inspekcji sanitarnej mogą za to nałożyć wysoką karę administracyjną za wykroczenia popełnianie w związku z epidemią koronawirusa. Policjanci wspólnie z pracownikami Sanepidu prowadzą regularne kontrole przedsiębiorców i klientów. Niestety ostatnie kontrole pokazały, że wiele osób lekceważy obowiązujące przepisy.

Bądźmy odpowiedzialni za siebie i za innych. Zasłaniajmy usta i nos, żeby nie narażać zarówno siebie jak i osób w naszym otoczeniu.