Co zrobić z choinkami po świętach? – to pytanie dla zielonogórzan już nie przysparza dylematów, gdyż tradycją akcja ekologiczna organizowana po raz piąty przez RDLP w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra jest już tradycją. Przyłącz się do ekologicznej akcji i zamiast wyrzucać drzewko świąteczne przekaż je do recyklingu w ramach Eko Choinki!

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z zielonogórskim Zakładem Gospodarki Komunalnej zapraszają na poświąteczną akcję Eko Choinka! Kolejny raz w Winnym Grodzie będą odbywały się różne działania proekologiczne, w tym będą zbierane choinki, które straciły swój blask i powtórnie zostaną wykorzystane – dla dobra przyrody i dla ludzi.

 

Już niebawem ruszy Eko Patrol!


Choinkowe Eko Patrole to sztandarowe działanie akcji. Już od 8 stycznia 2021 r. ruszy zbiórka drzewek świątecznych, które będą zbierane spod pergoli śmietnikowych przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej, do 29 stycznia 2022.

Choinki od mieszkańców Zielonej Góry odbierane będą od godz. 6:00, wg ustalonego harmonogramu pracy Eko Patroli. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby drzewka zostały wystawione przed pergole śmietnikowe odpowiednio wcześniej. Harmonogram zbiórki choinek (do pobrania- link), wraz z wskazaniem poszczególnych ulic Zielonej Góry dostępny jest również na stronach internetowych i profilach społecznościowych organizatorów oraz partnera akcji.

 

Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!


To nie koniec działań zaplanowanych przez organizatorów. Ponownie pod hasłem „DOBRO Z NATURY” zostanie zorganizowana twórcza akcja charytatywna zielonogórskich leśników, w ramach której wykorzystane zostanie drewno z zeszłorocznej choinki zdobiącej serce Zielonej Góry. Inicjatywa obejmie przekazanie dla pięciu chętnych do współpracy artystów specjalnie przygotowanych desek z drewna jodłowego w celu wykonania pracy, która następnie zostanie przekazana na cele charytatywne. Osoby zainteresowane wsparciem akcji poprzez wykonanie autorskiej pracy na bazie tego szczególnego drewna mogą się zgłaszać bezpośrednio do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wysyłając email na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – liczy się kolejność zgłoszeń.

 

Recykling to kluczowe działanie Eko Choinki!   


W ramach akcji nie zabraknie corocznego zrębkowania. Choinki, które zostaną odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole, zostaną poddane rozdrobnieniu dzięki czemu wytworzony zostanie naturalny nawóz. O szczegółach akcji dotyczących poszczególnych działań, w tym o ewentualnej możliwości pobrania wspominanego nawozu będzie można dowiedzieć się, śledząc na bieżąco profile społecznościowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.