Zbiorniki dozorowe – gdy bezpieczeństwo jest najważniejsze

Choć już sam proces zamawiania i uruchamiania dużego zbiornika przemysłowego może wydawać się skomplikowany, sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy na drodze stają szczegółowe przepisy i wytyczne. Inwestor musi zadbać nie tylko o dobór konstrukcji spełniającej wymagania w danym zakładzie, ale również przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów prawa.

Wbrew pozorom to drugie zadanie może być znacznie trudniejsze. Warto zdać się na wiedzę specjalistów z zakresu budowy i eksploatacji dużych zbiorników, bo to pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek i związanych z tym wysokich kosztów. Osoby, dla których projektowanie zbiorników dozorowych to chleb powszedni, pomogą nie tylko w kwestiach związanych z technicznymi niuansami, ale także będą służyć wsparciem w przypadku rozwiązywania zawiłości prawnych.

Czym jest zbiornik dozorowy?

Jeśli w zakładzie zbiornik ma za zadanie przechowywać duże objętości wody lub inne niereaktywnych płynów, sprawa wydaje się prosta. Gorzej, gdy mamy do czynienia z magazynowaniem cieczy pod ciśnieniem, zwłaszcza jeśli chodzi o substancje uznawane za żrące i niebezpieczne dla środowiska. Przepisy uzależniają rodzaj dozoru od skali toksyczności cieczy, a także pojemności zbiornika. Innym parametrem, decydującym o objęciu zbiornika dozorem, jest temperatura zapłonu magazynowanego materiału.

Od ogólnych reguł jest jednak wiele wyjątków i innych zależności, stąd, aby mieć pewność, że postępujemy właściwie – warto zasięgnąć opinii profesjonalisty. Pamiętajmy również, że projektowanie zbiorników dozorowych to tak naprawdę tworzenie unikalnych konstrukcji, powstających na indywidualne zamówienie. Nie obędzie się zatem bez ekspertyzy, która da odpowiedź na pytanie, jakie warunki muszą być spełnione, aby cała instalacja mogła działa legalnie z formalnego punktu widzenia. Zanim przystąpimy do eksploatacji gotowego zbiornika, musi on przejść kontrolę jakości przy udziale inspektorów UDT.