Pomimo wielu ostrzeżeń ze strony policjantów, częstych kontroli stanu trzeźwości, a także wysokich kar za takie przestępstwa, policjanci wciąż zatrzymują kierujących będących w stanie nietrzeźwości. Pijani kierujący swoim zachowaniem stwarzają zagrożenia zarówno dla siebie jak i dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza gdy znajdują się w stanie upojenia alkoholowego, tak jak zatrzymani podczas minionego weekendu. Niechlubny rekordzista miał ponad 3 promile i w takim stanie spowodował kolizję drogową, natomiast inny pijany kierowca rozbił 4 auta.

Zielonogórscy policjanci przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Miniony weekend pokazał, że mimo dotkliwych kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, cały czas po naszych drogach jeżdżą pijani kierowcy. Nie odstrasza ich nawet groźba 2 lat pozbawienia wolności, ani zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata czy wysoka grzywna – 5 tysięcy złotych. Siadają za kierownicę często w stanie upojenia alkoholowego, powodując zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. Czasami powodują kolizje lub wypadki drogowe, przez co narażają na utratę zdrowia innych kierujących w tym także członków swoich rodzin, a czasami nie potrafiąc zapanować nad pojazdem rozbijają inne zaparkowane pojazdy.  

Takie właśnie zdarzenie, kiedy to pijany kierujący zniszczył zaparkowane na osiedlu mieszkaniowym pojazdy, miało miejsce w minioną sobotę (28.10) na ulicy Żwirki i Wigury w Babimoście. Jadący citroenem 49-latek uszkodził 4 pojazdy. Badanie wykonane po zatrzymaniu go przez policjantów wykazało, że mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponad 2 promile mieli natomiast kierujący zatrzymani w miniony weekend na ulicach: Działkowej i Głogowskiej.

Niechlubnym rekordzistą okazał się natomiast kierujący volkswagenem, który na jednej z ulic w centrum miasta doprowadziło kolizji – najechał na tył poprzedzającego go pojazdu. Ocenę odległości utrudniło mu z pewnością wysokie stężenie alkoholu w organizmie. Badanie wykazało, że kierujący volkswagenem miał ponad 3 promile i w takim stanie prowadził samochód.

Zatrzymani podczas weekendu przez policjantów nietrzeźwi kierowcy swoim zachowaniem pokazali, jak bardzo potrzebne są ciągłe kontrole stanu trzeźwości kierujących na drogach. Od początku roku zielonogórscy policjanci zatrzymali w całym powiecie już 230 nietrzeźwych kierujących.

Przypominamy konsekwencje prawne jazdy w stanie nietrzeźwości:

  • Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do nawet 15 lat
  • Świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej od 5 do nawet 60 000 złotych;
  • Zagrożenie karą do 2 lat pozbawienia wolności.