Worki big bag - elastyczne kontenery o szerokim zastosowaniu

Worki big bag, inaczej elastyczne kontenery, z powodzeniem zastępują pojemniki z innych tworzyw i służą do przechowywania oraz transportu materiałów sypkich. Są trwałe i wytrzymałe, a poza tym ich cena jest bardzo atrakcyjna. Dlatego też z roku na rok ich popularność rośnie. Wykorzystywane są w wielu branżach: od budownictwa i przemysłu przez rolnictwo aż po sektor spożywczy i farmaceutyczny.

Worki big bagi w branży budowlanej

W workach typu big bag najczęściej transportuje się gruz z rozbiórek. Największe big bagi pomieszczą ładunek o wadze do 2 ton, dlatego często zastępują metalowe kontenery, które trudniej przewozić. W elastycznych big bagach można trzymać również materiały potrzebne w budownictwie drogowym: kostkę brukową, krawężniki, a także piasek i podsypki pod asfalt.

W branży przemysłowej w big bagach przewozi się złom i wadliwe detale produkcyjne, które nie przeszły pomyślnie procesu kontroli jakości. Służą one też do przechowywania skrawków materiałów i innych odpadów, np. drewnianych w przemyśle meblarskim lub plastikowych, które ponownie trafiają do przetopienia.

Zastosowanie big bagów w rolnictwie

W workach big bag można również przechowywać zboża. Producenci big bagów przygotowali specjalne rozwiązania dla rolników: worki big bag przeznaczone dla tej branży są wentylowane. Tym samym sprawdzają się również jako zbiorniki na paszę dla zwierząt oraz siano. Można w nich też trzymać i transportować nawozy mineralne.

W workach typu big bag łatwo będzie dosychać drewno oraz produkty od niego pochodne. Szczelne pojemniki z plastiku, czy metalu nie zapewniają właściwego przepływu powietrza. W przypadku worków wykonanych z tkanin nie ma ryzyka, że zawartość zniszczy się np. z powodu gnicia. Niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest też to, że po opróżnieniu worki big bagi zajmują niewiele miejsca, więc łatwiej je przechowywać do kolejnego sezonu.

Big babi w branży spożywczej i farmaceutycznej

W workach big bag da się także przechowywać i transportować sypkie półprodukty potrzebne do produkcji żywności, np. bakalie, mąkę, cukier i przyprawy. W ten sposób mogą być one transportowane nawet na dalekie odległości. Wykorzystywane w farmacji granulaty i proszki potrzebne do produkcji leków także mogą być przewożone w big bagach.

Big bagi przeznaczone do kontaktu z żywnością i lekami są uszyte z materiału, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością i nie wpływa na jej jakość.

Worki big bagi to alternatywa dla usztywnionych pojemników. W wielu branżach zastosowanie big bagów jest opłacalne ze względu na niższy koszt. Poza tym sposób ich transportu, a potem opróżniania jest prosty i szybki. To wszystko sprawia, że wszędzie tam, gdzie to możliwe, wykorzystuje się właśnie elastyczne kontenery typu big bag.